Dünya Haberleri

  Hayat kadınları Kopenhag'a akıyor

  hurriyet.com.tr
  11.12.2009 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Danimarka'da gerçekleştirilen iklim konferansı dolayısıyla on binlerce ziyaretçinin Kopenhag'da bulunduğunun açıklanması, Avrupalı hayat kadınlarının bu şehre akın etmesini sağladı.

  Kuzey ülkeleri arasında fuhuşun yasak olmadığı tek ülke olan Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki BM iklim zirvesinin güvenliğini sağlamakla yükümlü polis ekipleri, hayat kadınlarının bu kente akın etmesiyle zor anlar yaşıyor.

  Kopenhag polisi, "sıcak mahallelerde" yasa ve düzenin korunması ile muhabbet tellallarının yakalanması için ellerinden geleni yaptıklarını açıkladı. Polis yetkilileri, sokakların özellikle Doğu Avrupa'dan gelen fahişelerle dolu olduğunu belirtti.

  Yetkililer, BM iklim zirvesi öncesi ülkede 2 bin 500'ü yabancı 6 bin hayat kadının çalıştığını ancak zirvenin başlama tarihi olan 7 Aralık'tan itibaren bu sayının bir hayli arttığını belirttiler.

   

  Şehre olan hayat kadını akının ardından ülkede fuhuşa izin veren yasanın da yeniden tartışılmaya başladığı bildirildi.

  Kopenhag'ın sosyal demokrat Belediye Başkanı Ritt Bjerregaard da, uluslararası toplantının başlamasından önce kentteki otelcilere birer mektup göndererek, müşterileri ile fahişeler arasındaki teması kolaylaştırmamalarını istedi.

  Belediye Başkanı'nın bu girişimi dünyanın bu en eski mesleğini icra edenler tarafından "ayrımcılık" olarak algılanınca, Danimarka'daki seks işçilerinin tek dayanışma derneği SIO, Cumartesiden bu yana ücretsiz hizmet sunmaya başladığını açıkladı. Şimdiye dek sadece 4 yabancı delege mensubunun bu hizmetten yararlandığı belirtildi.

  Derneğin başkanı eski hemşire Susanne Moeller, tekliflerinin hala geçerli olduğunu ve bundan yararlanmak isteyenlerin internet sayfasından başvuru yapabileceğini kaydetti.

  SOKAKLAR YAŞANMAZ HALE GELDİ

  Bu arada, kentteki fuhşun yaygın olduğu sokaklardan birinde yer alan Guldsmeden otelinin girişimiyle 7 otel fuhşa karşı kampanya başlattı.

  Otelin halkla ilişkiler yetkilisi Kirsten Skovgaard, sokağın giderek yaşanmaz hale geldiğini ve fuhuş yapanların yaşının 16'ya kadar düştüğünü belirtti.

  Bölge ülkeleri arasında fuhuş yapılmasına hoşgörü gösteren tek ülke olan Danimarka'da kulüp ve sokaklarda çalışan 6 bin hayat kadını olduğu ve bunların 2500 kadarının Doğu Avrupa ile Afrika ülkelerinden geldiği tahmin ediliyor.

  Öte yandan, Danimarka polisi, yasa dışı eylemlere kalkışmalarından kuşku duyulan "Our Climate-Not Your Business" adlı bir hareketin 35 sempatizanını önleyici tedbir çerçevesinde gözaltına aldı. Bu grup, iş dünyasının konferanstaki etkisini protesto ediyor.

  Polis, ayrıca zirve sırasında çeşitli suçlar işleyen 5 kişiyi tutukladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı