Gündem Haberleri

  Hayallerin sınırı var mı?

  Nuran ÇAKMAKÇI
  21.07.2001 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Üniversite, bilgilerin alınıp, sınavlarda gösterildiği yer mi?

  Sadece eğitim yapılan yer mi?

  Donanımlı, güzel tasarımlı tesisler mi?

  Dünya ve çevresinden soyut bir kampüse kapanma mı?

  Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabih Tansal, üniversite tanımını yaparken, bu soruları soruyor.

  Yanıtını yine kendi veriyor:

  Üniversite, herşeyden önce bilimsel birikimin yansımasıdır.

  Zengin geçmişi ve bugünüyle bilimsel-külterel bir ortamdır.

  Her gence bir öğrenci olarak değil, ortama katkıda bulunacak bir aktif camia üyesi olarak hareket etmeyi ve bunun sorumluluğunu dünyaya karşı taşımayı öğreten bir kurumdur.

                ****

  `Öğrencilerimizin hayallerine sınır koymuyoruz' diyen Prof. Dr. Tansal, öğrenci tanımını yaparken, şu nitelikleri öne çıkarıyor:

  İş ahlakı ve etik değerlere sahip çıkan,

  Dünyayı yakından izleyen,

  Her zaman ve her alanda en yeni olanı yakalayan,

  Çevre ve topluma duyarlı, sorumlu bir vatandaş ve yaratıcı olan,

  Girişimci ve çağdaş bir ortamda uluslararası eğitim alan...

                      ****

  12 Eylül 1971´de kurulan ve kısa geçmişine rağmen, Robert Kolej´den aldığı eğitim mirasını üstlenen, bu geleneğin de varisi olan Boğaziçi Üniversitesi´nin kısa zamanda başarıyı yakalamasında kuşkusuz en büyük pay, Prof. Dr. Tansal´ın yukarıda yer verdiği üniversite ve öğrenci tanımıdır.

  Aralarında birçok üst düzey yöneticinin de bulunduğu mezunları ile uluslararası düzeyde de mükemelliği hedefleyen Boğaziçi Üniversitesi´nin diploması bugün `anahtar' kelime olarak, iş bulmada yeterli oluyor, birçok kapıyı aralıyor.

  Üniversite yönetimi, geçtiğimiz günlerde yaptıkları tanıtım toplantısında bu başarının sırrını özetlerken bazı ipuçları veriyorlar:

  Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Soysal, ``Biz öğrencilerimizi sorgulayıcı, araştırıcı, mezuniyet sonrası da sürekli öğrenen bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz''

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Güven Alpay `Öğrencilerimizi, kendilerine sağlanan özgürlük alanında farklı ve aykırı olabilme şansı bulan, demokratik bir ortam yaratacak bir ortam sunuyoruz'' diyerek, başarı konusundaki ipuçlarını sıralıyorlar.

                       ****

  Bugün Boğaizçi Üniversitesi, ÖSS´de tüm puan türlerinde ve tercihlerde hep birinci sıraya yerleşiyorsa ve diploması birçok alanda referans oluyorsa, kuşkusuz bu başarısında öğrenciye bakışı yatıyor.

  Özgürlükçü, aykırı ama kendine güvenen girişimci bireyler yetiştirmeyi günümüzün ihtiyacı olarak gören akademik kadrosu, vakıf üniversitelerine sadece 11 öğretim üyesi veren üniversite yönetimi ve tüm yaşayanların kurumunu sahiplenmesi bu başarıyı doruğa çıkarıyor.

  Görkemli binaları, tesisleri ve devlet üniversitelerinden aldıkları öğretim üyeleriyle gururlanan yeni vakıf üniversitelerinin ve devlet yardımı alamadığından, öğretim üyelerinin ekonomik sıkıntı çektiğinden yakınan diğer devlet üniversitelerinin, Boğaziçi´nden alacağı dersler var diye düşünüyorum. 

  Tel: 0212 677 03 66

  Fax: 0212 677 03 40

  e-mail:ncakmakci@hurriyet.com.tr

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı