Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hayalin sonu

  Hürriyet Haber
  10.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.02.2000 - 00:01

  PKK, 7'nci kongresinde silahlı kanadı ARGK ve siyasi kolu ERNK adlarındaki Kürdistan sözcüğünü çıkardı. PKK'da değişiklik yapılması içinse henüz bir isim üzerinde anlaşılamadığı belirtildi.

  Türkiye'yi 15 yıl boyunca kana bulayan ve 35 bin kişinin canına malolan PKK, uğruna yola çıktığı Kürdistan'ı, adından bile çıkarma aşamasına geldi. PKK, ilk aşamada silahlı kanadı ARGK ve siyasi kolu ERNK'nın adlarındaki Kürdistan sözcüğünü çıkardı. Son aşama olarak da PKK'daki Kürdistan sözcüğünün çıkarılmasına gelindiği, ancak henüz bir isim üzerinde anlaşılamadığı belirtildi. Bu noktaya gelen PKK'da bölünme büyürken, bir grup dağ kadrosunun ayrıldığı açıklandı.

  7'NCİ KONGRE PKK, Kuzey Irak'ın İran sınırına yakın kesiminde bir mağarada yaptığı 7'nci Kongresi'ni tamamladı. Örgüt, yeniden lider seçtiği Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması için çalışmaların artırılmasına ve kademeli olarak silah bırakılmasına karar verdi.

  PKK'nın silahlı kanadı ARGK'nın (Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu) adı ‘Halk Meşru Savunma Kuvveti’, siyasi kolu ERNK'nın (Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi) adı ise ‘Demokratik Halk Birlikleri’ olarak değiştirildi.

  Kongrede alınan kararları İtalya Parlamentosu'ndan duyurmak isteyen PKK, bu kararından ise son anda vazgeçti. PKK'nın, İtalyan Parlamentosu'ndaki basın toplantısını, kendilerine ev sahipliği yapan Solun Demokratları Partisi'ne bağlı Dış Ticaret Bakanı Piero Fassino'nun 15 Şubat'ta Türkiye yapacağı ziyareti gölgelememek için iptal ettiği öne sürülüyor.

  SİYASAL MÜCADELE Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ndeki Fis Köyü'nde 27 Kasım 1978 tarihinde kurulan PKK, bugüne kadar 7 kongre ve 5 konferans topladı. 6'ncı kongrenin üzerinden henüz 1 yıl geçmeden, Apo'nun yakalanmasıyla başlayan gelişmeler üzerine 7'nci kongre Kuzey Irak'ta bir mağarada 386 delegenin katılımıyla toplandı. 2-23 Ocak tarihleri arasında yapıldığı öğrenilen kongrede, PKK'nın silahlı mücadele yerine siyasal mücadele yapmasına karar alındı.

  Kongrede, idam cezası askıya alınan Öcalan'ın özgürlüğe kavuşturulması için çalışmaların yapılması, örgütün adlarında ‘Kürdistan’ bulunan silahlı kanadı ARGK ile siyasi kolu ERNK'nin yeni dönemde nasıl çizgi izleyecekleri ele alındı.

  APO'YA ÖZGÜRLÜK PKK'nın kongre kararları 3 sayfalık bildiri ile açıklandı. Bildiride, örgüt kongresinde PKK'da köklü değşikliklere gidildiği kaydedilerek, Öcalan'ın yeniden başkan seçildiği ve yeni süreçte ağırlıklı olarak siyasal mücadelenin benimsendiği vurgulandı. Bu arada PKK'nın askeri kanadı ARGK'nın da artık görevini tamamladığı kaydedilen bildiride, silahlı mücadele yerine ARGK'nın Kürt sorununa çözüme katkıda bulunacak ‘Halk Savunma Gücü’ olarak düzenlenmesi benimsendi. 7'nci kongrenin yeni bir başlangıç olarak değerlendirildiği bildiride, ‘Başkan Apo’ya siyasal çalışma özgürlüğü ve Kürdistan'a barış' adlı bir projenin hazırlandığı ve bunun birçok Avrupa ülkesi ile bazı uluslararası kurumlara ulaştırıldığı vurgulandı.

  PKK, Kürdistan adını atıyor

  PKK yandaşlarının yaptığı gösterilerin hemen tamamında, başkanları Apo ve Kürdistan hayali pankartlara yansıyordu. Öcalan'ın yakalanmasından sonra ortaya çıkan yeni durumlar Kürdistan hayalinin tamamen sona ermesine yol açtı. PKK 7'nci kongresini görüntüleyen Medya TV görevlisi Halil Uysal, Özgür Politika gazetesinde toplantının karla kaplı bir bölgede ve mağarada yapıldığını belirtirken, 1 yıl önce izlediği 6'ncı kongreyle karşılaştırma da yaptı. Uysal, ‘‘Öcalan ve 12 Ocak'ta Ankara'da gerçekleşen liderler zirvesi tartışılan konuydu’’ dedi.

  Apo’dan çatışma tehdidi

  ABDULLAH Öcalan, avukatları aracılığıyla PKK 7'nci Kongresi'ne ilettiği ‘Politik Rapor’da örgütten, silahları tümüyle bıraktığını açıklarken barış planı hazırlamasını istedi. Öcalan, Türkiye'nin yeni döneme bekledikleri yanıtı vermemesini gözönünde tutarak, ‘Savunma birlikleri’ oluşturulması çağrısı da yaptı. Öcalan raporunda, ‘‘Klasik milliyetçi ve dini çözüm ve çatışma yaklaşımlarının iflas ettiği, demokratik barışçıl çözüme şiddetli ihtiyaç duyulan konuma gelindi’’ dedi. Öcalan, raporunda, PKK'nın attığı adımların yanıtını bulmaması halinde izlenecek yolu da şöyle dile getirdi:

  ‘‘Diğer yol hiç bahsetmek istemediğim, ancak büyük anlayışsızlık ve talihsizlik olarak karşımıza çıkacak olan, yeniden daha da büyümüş çatışma ve çıkmazın yoludur. Bunu sınırlı da olsa bizde ve Türkiye'de isteyen bazı çevrelerin varlığı bilinmektedir. Karşılıklı olarak istemediğimiz ve önlemeye çalışacağımız bu olumsuzluğa fırsat verilmeyeceğine inanıyorum.’’

  Bölünme büyüyor

  PKK'nın dağ kadrosunda bölünme büyüyor. Örgütten ayrılan ve kendilerini ‘PKK Devrimci Çizgi Savaşçıları’ diye adlandıran grup, ‘‘Gelecek bizim kararımız ve eylememizde gizlidir’’ açıklamasını yaptı.

  Grubun liderliğini Hamili Yıldırım ile Orhan İlbey yapıyor. Bu iki terörist alınan son kararları ‘teslimiyet’ olarak değerlendirerek PKK'dan ayrıldı. Dağ kadrosundan en az100 teröristin bu çizgi içinde yer aldıkları belirlendi.

  Kızıl Danny'ye Zana'yı ziyaret izni çıkmadı

  AVRUPA Parlamentosu ile TBMM arasında görev yapan Karma Parlamento Komisyonu'nun Ankara'da 21-23 Şubat tarihleri arasında yapacağı Genel Kurul toplantısı, ‘Zana krizi’ yarattı. komisyonun Avrupa kanadı başkanı olan, 68 kuşağının lideri Daniel Cohn-Bendit ve arkadaşlarının eski DEP milletvekili Leyla Zana'yı Ankara Kapalı Cezaevi'nde ziyaret etme talebi Ankara tarafından reddedildi. Avrupa Parlamentosu çevreleri, bu talebin kabul görmemesinin Ankara'da yapılacak toplantıyı tehlikeye sokmayacağını, ancak Bendit'in toplantıya katılmama riskinin olduğunu söylediler. Avrupa Parlamentosu'nun bu konuda KPK Avrupa kanadı üzerinde yoğun baskısı olduğu bildirildi. Avrupa Parlamentosu'nun Sosyalist Grubu Başkanı İspanyol Enrique Baron Crespo'nun da önümüzdeki tarihlerde Türkiye'ye geleceği ve onun da Leyla Zana'yı ziyaret etme talebinde bulunduğu bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı