Hayaliciler, bürokratları Nataşalı álemle kandırdı

Hürriyet Haber
25 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Eylül 2000 - 00:01

Hayali ihracatla vurgun yapan ‘‘Balinacılar’’ın, bürokratları rüşvet dışında ‘‘ikna’’ yöntemleri de kullandıkları ortaya çıktı. Hayaliciler, ödemelerde zorluk çıkmaması için nataşalı álemler organize etmiş.

İZMİR'de sürdürülen Balina Operasyonu'nda yakalanan sanıkların sorgularında, hayalicilerin devleti soyarken kullandıkları yöntemler de ortaya çıkıyor. Hayalici firmaların KDV iadesi alırken bir sorunla karşılaşmamak için için bu işle ilgili bürokratları otellerde kadınlarla buluşturup alem yaptırdıkları ortaya çıktı.

Hayalici firmalar İzmeks ile Ezo Tekstil'in görünürde ortağı olan ve DGM tarafından tutuklanan Adnan Şentürk ifadesinde, ‘Nataşa operasyonunu’ anlattı. Yanında şoför olarak çalıştığı Gürcan Güngören'in hayalici 5 firmanın asıl sahibi olduğunu söyleyen Şentürk, firmanın ihracat yapıldığını gösteren belgelerle vergi dairesine başvurduktan sonra, işini kolayca halletmek için bürokratlara ‘álem’ yaptırdığını söyledi. Şentürk, İstanbul'dan çoğu Nataşa olan tele-kızların uçakla İzmir'e, ardından da Kuşadası'ndaki lüks bir otele götürüldüğünü, bazı bürokratlara álem yaptırıldıktan sonra ertesi gün vergi iadesinin hayalici firmaya ödendiğini anlattı.

Kuşadası'ndaki eğlencenin, hayalici şirketlerin patronu Gürcan Güngören tarafından organize edildiğini kaydeden Adnan Şentürk, ‘‘Vergi iadesi alınmadan önceki günlerde İstanbul'dan uçakla kadın getirirdik. Kadınlar Kuşadası'nda bir otele götürülürdü. Basmane Vergi Dairesi eski Müdürü Ahmet Atış, Vergi iadesine yetkili bir başka vergi dairesinin müdürü, Yeminli Mali Müşavir Veli Bilal Yalçın,

Defterdar Yardımcısı İ., Gürcan Güngören'le birlikte otele gelir, eğlenirlerdi. Vergiiadesi de en geç iki üç gün içindeödenirdi’’ dedi. Kadınların uçak biletlerinin de şirket harcama cetveline eklendiği ortaya çıktı.

Mali müşavir de itiraf etti

Önceki operasyonlarda tutuklanananlardan Yeminli Mali Müşavir Veli Bilal Yalçın'da 1998 ve 1999'da Gürcan Güngören'le birlikte yemeğe gittiklerini, kadınların da geldiğine ifadesinde yer verdiği anlaşıldı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı