Hayalici Uğur Süzer'i zamanaşımı kurtardı

Hürriyet Haber
11 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 11 Temmuz 1999 - 00:01

Hayali ihracatın kıdemli sabıkalısı Uğur Süzer, 8 yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan zamanaşımı sayesinde kurtuldu. ABD'ye yerleşen Uğur Süzer'in davası tam 15 yıl sürdü ve sonunda düştü.

Hayali ihracat yıllarının kıdemlisi, ABD ikametgáhlı işadamı Uğur Süzer bir süre gıyabı tutuklu yargılandığı davanın tam 15 yıl sonra zaman aşımına uğramasıyla muradına erdi. Kardeşi Nizam Süzer ve 5 arkadaşıyla birlikte hayali ihracat yoluyla devleti dolandırmaktan 8 yıl hapsi istenen ünlü hayalici Süzer hakkında daha önce alınan beraat ve ortadan kaldırma kararları Yargıtay'ca iki kez bozulmuştu. ABD'ye yerleşen Süzer ve diğer sanıklara tebligat yapılamayışı ve uzayan yazışmalar derken 15 yıl geçti. Geciken adalet Süzer ve benzerlerini bir kez daha kurtarırken, devlet zararı tazmin, kamu vicdanı tatmin edilemedi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 yıl sonra zaman aşımıyla ortadan kaldırılan dava 1984 yılında açıldı. İddianameye göre sanıklar Uğur ve Nizam Süzer ile Mümtaz Yurdakul'un yönetim kurulu üyesi oldukları Süzer Elektrik Sanayii ve Ticaret A.Ş., 1982-84 yılları arasında Doğanlar Giyim firmasından mal alıp sahte gümrük beyannameleriyle ihraç etmiş gibi göstererek Merkez Bankası'ndan o tarihteki rakamla 440 milyon 974 bin 421 lira haksız vergi iadesi aldı. Yine Süzer Elektrik'in yan kuruluşu olduğu öne sürülen Eksel Dış Ticaret A.Ş.'nin yöneticisi diğer sanıklar Özhan Gürel, Mehmet Özpınar, Nuray Süleyman Akarçay ve İsmail Metin Gürman birlikte hareket ederek Doğanlar, Levsan, Köy Ürünleri ve Transted firmalarından mal alıp sahte gümrük beyannameleriyle ihraç etmiş gibi göstererek Merkez Bankası'ndan üç parti halinde yaklaşık 1 milyar 600 milyon lira haksız vergi iadesi aldılar. Süzer ve arkadaşlarının hayali ihracat yoluyla devletten aldıkları öne sürülen para bugünkü rakamla (dolar 1984 Ocak ayında 309 TL, bugün 425 bin TL) 6.5 milyon doları (2.7 trilyon TL) aşıyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı