Ege Haberleri

EGE

  Hayali ihracat için güçbirliği

  Hürriyet Haber
  16 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mayıs 2000 - 00:01

  İZMİR Defterdarı Mete Gönenç, son aylarda İzmir'de yaşanan hayali ihracat ve naylon faturaya karşı iş dünyasıyla işbirliği yapacaklarını söyledi. İzmir Ticaret Odası'nda, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Tuğrul Yemişçi, EBSO Başkanı Atıl Akkan, İzmir Esnaf Birliği Başkanvekili Mustafa Ak, İzmir Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ayhan Baltacı, İzmir Ticaret Odası Genel Sekreteri Cengiz Pınar, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Üyesi Servet Eröcal'ın katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Gönenç, ‘‘İzmir'de naylon faturalar ve hayali ihracatın en aza indirmesi için sizlerin de katkılarınız gerekiyor’’ diye konuştu.

  MALİ Polisi'in 67 trilyon liralık naylon fatura ve 5 trilyon liralık hayali ihracat tespitinin İzmir için yüksek olduğunu vurgulayan Gönenç, ‘‘Çünkü alınan KDV vergisi 67 trilyon lira değil. Ankara'dan merkezi denetim elemanları gelerek, faturaları inceleyecek. Bunun yanı sıra fatura basımını denetim altına alacağız’’ dedi. Vergi gelirlerindeki düşüşü İzmir'in İstanbul'un çok gerisinde kaldığı şeklinde yorumlayan Gönenç, İzmirliler'in açığın nasıl kapatacağına yanıt araması gerektiğini söyledi.

  İzmir çökebilir

  EBSO Başkanı Akkan da, Türkiye'de KDV iadesinin en zor İzmir'de alındığını belirtti, ‘‘KDV iadesi alırken faturalarımız defalarca inceleniyor. 392 firmanın hayali ihracat ve naylon fatura yüzünden mercek altına alınması, İzmir'in çökmesi demek. Emniyet Müdürlüğü şüphelendikleri firmaları hemen afişe etmemeli, bu iş dünyasına zarar veriyor’’ diye konuştu.

  BU tür yasadışı olayların, piyasada haksız rekabete yol açtığını ve bu gelişmelerden en çok sanayici ve işadamlarının etkilendiğini ifade eden Akkan, bunun için maliye teşkilatının önlem almasını istedi. Ekonomik kriz nedeniyle esnafın çok zor durumda olduğunu söyleyen Esnaf Birliği Başkanvekili Ak ise vatandaşların da ucuza mal alabilmek için fatura ve fiş almak istemediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı