Ege Haberleri

EGE

  Hayali gerçek oluyor

  İZMİR, (DHA)
  28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.01.2012 - 19:48

  Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, geçen yıl İzmir’de misafir ettikleri ünlü Yunanlı yönetmen Theodoros Angelopoulos’un trafik kazasında ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi, “En büyük hayali İzmir Film Festivali’ydi. Bu düşünü hayata geçireceğiz” dedi.

  Tartan, Angelopoulos’a, Dokuz Eylül Üniversitesi’nce “onursal doktor” unvanı verildiğini, ardından akşam yemeğinde birlikte olduklarını hatırlattı. Theodoros Angelopoulos’un bu yemekte İzmir’le ilgili hayalleri bulunduğunu, en büyük arzusunun ise İzmir için bir film festivali düzenlemek olduğunu anlattığını ifade eden Başkan Tartan, şunları kaydetti:

  Büyük katkı sağlar

  “Angelopoulos, Türkiye ve Yunanistan arasındaki barışın etkin ve kalıcı olmasında üniversitelere, sanatçılara ve yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü, İzmir’in güzel bir kent olduğunu söylemişti. Ünlü yönetmen, İzmir’in tarihi ve kültür yapısına hayran olduğunu, ancak hala bu kentte bir film festivali yapılmamasını üzüntü verici bir durum olarak nitelendirmişti.”

  Tartan, ünlü yönetmene böyle bir festivalin onursal başkanı olmasını teklif ettiğini ve olumlu karşılandığını dile getirdi, “Son olay hepimizi üzdü. Tam da çalışmaya başlamıştık. Theodoros Angelopoulos’un bu festival hayalinin yaşama geçirilmesi için İzmirlerin el ele vermesi gerekiyor. Bu organizasyon, ülkeye ve kente kültür-sanat anlamında son derece önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı