İZMİR HABERLERİ

Hayalet gemi "yediemin" bekliyor

AA / Tolga Albay
19.02.2015 - 11:05Son Güncelleme :

- Çandarlı'dan Mordoğan'a sürüklenen hacizli gemiye atanan yediemin istifa etti, gemi kurtarma işlemi için yeni yediemin atanması süreci bekleniyor - İzmir Liman Başkan Yardımcısı Çankaya: "Geminin mevcut konumunda tehlikeli bir durum yok ancak acilen taşınması için çalışma yapıyoruz"

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - TOLGA ALBAY - Çandarlı'da demirli bulunduğu limandan mürettebatsız sürüklenerek 35 mil mesafedeki Mordoğan kıyılarında karaya oturan "hayalet gemi" Gofer B'nin kurtarılması için yapılacak çalışmalar, yediemin atanmadığı için başlatılamıyor.

İzmir Liman Başkan Yardımcısı Mustafa Çankaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada geminin karaya oturduğu noktadan bir an önce taşınması için çalışma yürüttüklerini belirtti.

Liman Başkanlığı olarak halen hacizli olan ve mahkeme süreci devam eden gemiyle ilgili yediemini muhatap almak durumunda olduklarını anlatan Çankaya, gemiye atanan yedieminin ise görevi bırakması nedeniyle bir gecikme yaşandığını söyledi.

Çankaya, gemi kurtarma çalışması yapan yeni bir yedieminin atandığını, halen bürokratik işlemlerinin devam ettiğini dile getirerek şöyle konuştu:

"Geminin mevcut durumu can ve mal emniyetini tehdit etmiyor, çevre kirliliği açısından da bir risk oluşturmuyor. Ancak mevcut konumu bizim için de sıkıntı oluşturuyor. Bir an önce güvenli bir limana demirlenmesi gerekiyor. Yediemin atanmasıyla ilgili işlemlerin ardından hızlı şekilde hareket ederek römorkör vasıtasıyla gemiyi çekmeyi planlıyoruz."

Çankaya, geminin Çandarlı'dan Mordoğan'a kadar kontrolsüz yaptığı yolculuğun deniz trafiği açısından büyük risk yarattığını, kötü bir olay yaşanmadan atlatılmasının şans olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, aynı riskin tekrar yaşanmaması için çalıştıklarını kaydetti.

Geminin Mordoğan'da karaya oturduğu sırada balıkçı barınağı içindeki teknelerin batmasına neden olduğu yönündeki iddiaların gerçek olmadığını da ifade eden Çankaya, sürüklenen bir geminin yarattığı dalgayla tekneleri batırmasının bilimsel olarak mümkün gözükmediğini sözlerine ekledi.

İcra kararı nedeniyle mürettebatsız olarak Aliağa açıklarında demirli olan "hayalet gemi" Gofer B, şiddetli lodos nedeniyle Çandarlı'ya oradan da poyraz fırtınası nedeniyle 35 mil güneye sürüklenerek Mordoğan'da bir otelin önünde karaya oturmuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hayalet gemi "yediemin" bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2015 tarihinde saat 11 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayalet gemi "yediemin" bekliyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı