« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hayal kırıklığı başarıyı engellemedi

Elazığ'da 3 yıl önce katıldığı ilk resmi yarışta kendisinden büyüklerle koşarken yarışı bırakan 14 yaşındaki atlet Gülsüm Aydın, antrenörünün motivesi ve teşvikiyle devam ettirdiği spor hayatında 30'dan fazla birincilik kazandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Elazığ İhtisas Spor Kulübü sporcusu Aydın, haftanın her günü Fırat Üniversitesi yerleşkesi içinde bulunan dağlık arazideki kros sahasında arkadaşlarıyla birlikte sabah erken saatlerde karlı pist ve soğuk havaya aldırmadan yarışlara hazırlanıyor.

Aydın ve arkadaşları pist yakınlarında kapısında kilit, içinde ısıtma sistemi olmayan demirden yapılmış bir barakada elbiselerini değiştiriyor, idman öncesi ve sonrası da barakanın önünde yaktıkları ateşte ısınıyor.
Aydın, yaptığı açıklamada, 11 yaşında Akçakiraz beldesinde yaşarken beden dersinde öğretmeni tarafından yaptırılan deneme koşusunda birinci olması üzerine öğretmeninin kendisini Elazığ İhtisas Spor Kulübü antrenörü Aslan Koç'a önerdiğini söyledi.

Aslan Koç'un kendisini ilk kez Atletizmi Geliştirme Projesi genç kızlar final yarışına bireysel olarak katılmasını sağladığını ifade eden Aydın, “Yarış başladı. Katıldığım ilk yarıştı ve hepsi benden büyüktü. Çok iyi koşuyorlardı. Ben de yarışı bıraktım. Nasıl bıraktım hatırlamıyorum. Aslan hoca beni teselli etti. Ondan 6 ay sonraki katıldığım ilk yarışta birinci oldum” dedi.

Kazandığı yarışın ardından spora devam ettiğini, 3 yıldır yaptığı atletizm sporunda yaklaşık 40 madalyası olduğunu kaydeden Aydın, Türkiye derecesi olmak üzere 30'dan fazla birinciliği olduğunu bildirdi.
Son olarak katıldığı Mersin'de yapılan “Türkiye kulüpler arası kros ligi eleme yarışmasında” Türkiye ikincisi olduğunu belirten Aydın, şunları anlattı: “Orada yaptığım derece Fenerbahçe yöneticilerinin dikkatini çekti. Beni transfer etmek istediler. Ancak yaşım küçük ve tecrübesiz olduğumdan dolayı Aslan hoca izin vermedi. Seneye Fenerbahçe'ye transfer olacağım. Fenerbahçe ile Avrupa'daki yarışlara katılmak istiyorum. Bu benim için büyük bir aşama olacak. Ancak hedefim olimpiyatlar. Bunun için elimden geleni yapacağım.”

Aydın'ın antrenörü Aslan Koç da zamanla Elazığ'daki kadın atlet sayısında artış olduğunu, bu artışa paralel olarak başarılı atletlerin çıkmaya başladığını belirtti.

Gülsüm Aydın'ın yaşına göre derecelerinin çok iyi olduğunu, disiplinli bir çalışma programıyla çok başarılı bir atlet olacağına inandığını ifade eden Koç, Aydın'ın gelecek yıl için Fenerbahçe'nin transfer listesinde yer aldığını kaydetti.

Koç, “Eminim ki Gülsüm Fenerbahçe'de de başarılı olacak. Ondan ümitliyiz. Kendi çabası ve Fenerbahçe'nin imkanlarıyla olimpiyatlara gidecek ve orada da başarılı olacak. İnanıyoruz” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler