Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hay hay kurultayı toplarız

  Okan KONURALP/ANKARA
  09 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ocak 2012 - 00:14

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Olağanüstü Tüzük Kurultayı” talebiyle bugün imza toplamaya başlayacak olan parti içi muhalefete, “İlla ‘45 gün içinde tüzük kurultayı toplansın. Tüzüğü parti örgütlerinde tartışmaya gerek yok’ diyorlarsa ‘Hay hay’ kurultayı toplarız. Bir çekincemiz yok” karşılığını verdi.

  Hürriyet’e konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye iç siyasetindeki gelişmelerin gölgesinde kalan “Arap Baharı, Suriye’deki rejim karşıtı gelişmeler ve Irak’ın parçalanma olasılığı” ile ilgili olarak mart ayında İstanbul’da ‘Arap Baharı’ zirvesi düzenleyeceklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

  Arap partilerine evsahipliği

  “Arap Dünyası’nın sol/ sosyalist/ sosyal demokrat partilerinin temsilcilerini İstanbul’a davet ediyoruz. Aynı zamanda kıta Avrupası sol partilerin temsilcileri de zirveye katılacak. Arap Baharı’nı biz ağırlıklı olarak batı kaynaklarından izlemek zorunda kaldık. Gelişmelerin aktörlerinin sesleri batıda kendisine çok yer bulamadı. Bu zirveyle Arap Sol Partilerinin ülkelerinde yaşanan süreci kendi politik bakış açılarıyla aktarmalarına aracılık etmek istiyoruz.

  Tartışılsın istiyoruz

  Herkes imza toplayabilir. Yeterli imza olursa biz de kurultayı toplarız. Bizim yaklaşımımız tüzük konusunda parti örgütlerimiz içinde yeterli bir tartışma sürecinin yaşanması yönündeydi. İl ve ilçe kongrelerinin gündemine ‘Tüzük tartışması’ maddesi de konulacak, alınacak değerlendirmeler sonucunda Temmuz ya da Ağustos ayı içinde bir tüzük kurultayı toplanacaktı. Ama derlerse ki ‘Tüzüğü partinin tüm organlarında, örgütlerinde tartışmaya gerek yok. 45 gün içinde tüzük kurultayı toplayalım’ o zaman biz de tüzük kurultayını toplarız. Düşüncelerine saygı gösteririz. Herhangi bir çekincemiz yok, kimseye de önyargımız yok. Bütün mesele partinin sağlıklı bir tüzüğe kavuşmasıdır.

  Sosyalist Parti’yi arayacağım

  Ermeni soykırımını inkâr edenlere hapis ve para cezası öngören yasanın senatodan geçmemesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Genel Başkan Yardımcımız Faruk Loğoğlu başkanlığında bir heyet Fransa Sosyalist Partisi yöneticileriyle temaslarını sürdürüyor. Nasıl bir sonuç vereceğini göreceğiz. Çünkü konuyla ilgili olarak Fransa’da iç politikaya dönük bir anlayış var. Loğoğlu’dan gelecek değerlendirmeye göre ben de Fransa Sosyalist Partisi’nin yöneticileriyle görüşeceğim.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı