SAMSUN HABERLERİ

Havza'da Uygur Türkleri için toplanan imzalar

AA / Özgür UYAROĞLU
14.01.2015 - 17:25Son Güncelleme :
AA / Özgür UYAROĞLU

SAMSUN (AA) - Havza'da, Çin'den kaçarak Tayland'a sığınan Uygur Türklerinin Türkiye'ye getirilmesi için 350 imza toplandığı bildirildi.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Havza Başkanı Mehmet Emin İnan, yaptığı basın açıklamasında Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi tarafından 5 Aralık 2014 tarihinde başlatılan, Çin’in zulmünden kaçarak Türkiye'ye gelmek isteyen ve Tayland’da mağdur durumda bulunan soydaşlar için başlatılan kampanyanın sona erdiğini belirtti.

İnan, kampanya kapsamında Havza’da 350 imza toplandığını belirterek, şunları dile getirdi:

"Öncelikle kampanyaya katılımlarıyla bizleri onurlandıran, gücümüze güç katan yegane ümit kaynağımız büyük Türk milletinin birbirinden kıymetli aziz evlatlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgili Peygamberimizin övgüsüne nail olan kutlu bir ceddin torunları, mazlum Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur Türkleri’nin durumuna sessiz kalmayarak dilsiz şeytanlara inat kararlılıklarını ortaya koymuşlardır. Ata topraklarında çileleri bitmeyen, göz yaşları dinmeyen ve 21. yüzyılda göz göre göre soykırıma tabi tutulan soydaşlarımızın asla yalnız olmadıklarını göstermişlerdir. Tayland’daki soydaşlarımızın ülkemize getirilmesi için yapılan imza kampanyamız genelinde 35 milyon Uygur Türk’ünün tamamına olan desteğimizin ifadesi, Türk dünyasına olan sevdamızın eseridir. Din ve vicdan hürriyeti tanınmadığı, ses bayrağımız Türkçe’mizin susturulmaya çalışıldığı, namuslarına ve canlarına göz dikildiği bir dönemde Müslüman Uygur Türkleri adeta var olma savaşı vermektedirler. Felaketler, tüm bu baskılardan ve işkencelerden dolayı anılarını, vatanlarını, akrabalarını geride bırakarak göç yolunu tutan soydaşlarımızın yakasını bırakmamaktadır. Kendi toprağında Kızıl Çin’in zulmüne uğrayan soydaşlarımız göç yollarında da açlığa, susuzluğa, hastalıklara karşı mücadele etmektedir. Çok açık olarak ifade ediyorum ki, içeride zulmün mümessili katil Çin, dışarıdaki zulmün mümessili ise Uygur Türkleri’ni sahipsiz bırakan kalbi taş kesmiş çehrelerdir. Eğer bugün kundaktaki bebek soğuktan donarak vefat ediyorsa, yüzlerce soydaşımıza Tayland’da adeta mahkum muamelesi yapılıyorsa, her geçen gün bir önceki günden daha kötüye gidiyorsa ve nihayetinde umudunu Türkiye’ye bağlayan bacılar, analar, ihtiyarlar, gençler ve çocuklar hayal kırıklığına uğruyorsa bu rezil tablonun mimarlarından biri de siyasi iktidardır."

Basın açıklamasına MHP Havza İlçe Başkanı Uğur Yıldırım ve vakıf üyeleri katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Havza'da Uygur Türkleri için toplanan imzalar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 17 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Havza'da Uygur Türkleri için toplanan imzalar haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:04
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:54
  • Yatsı
   19:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı