ANKARA HABERLERİ

Havuzlara sıkı denetim

Sinem ALPAR
30.06.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Sıcaklardan bunalan Başkentliler soluğu havuzlarda alırken uzmanlar ise vatandaşları havuzlar konusunda uyarıyor. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri havuzların hijyenik olması için Ankara’da denetimlerini sıklaştırdı.

Sinem ALPAR

HAVALARIN ısınmasıyla birlikte Başkent’te havuzlara akın eden vatandaşları uyaran uzmanlar, havuzlarda temizlik kurallarına uyulmadığı takdirde vatandaşları çeşitli enfeksiyonların beklediğini aktardı.

Sağlık koşulları iyi olmayan havuzların özellikle gözde ve kulakta iltihap, hepatit A ve B, idrar yolu hastalıkları, sistit ve ciltte de çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceği yönünde vatandaşları uyaran uzmanlar havuz konusunda dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Ankara’da toplam 81 havuzun bulunduğunu ve bu havuzların her ay denetlendiğini söyleyen Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şube Müdürü Ziya Demir ise, hijyen şartlarını yerine getirmeyen havuzlara cezai yaptırımda bulunduklarını kaydetti.

Sıkı denetim

Havuz denetimlerini sıkı tuttuklarını ve taviz vermediklerini kaydeden Demir, “Kimyasal açıdan uygun olmayan havuzlara ilk olarak uyarı veriyoruz, kısa bir süre sonra tekrar kontrole gidiyoruz uygunsuzluk devam ediyorsa müşteri alımını durduruyoruz. Mikrobiyolojik açıdan sorun çıkarsa uyarı yapmadan uygun hale gelene kadar direk müşteri alımını durduruyoruz” dedi.

Bize ihbar edin

Havuza giden vatandaşların hijyen koşullarını yerine getirmeyen havuzları kendilerine bildirebileceğini aktaran Demir, “Vatandaşlarımız kötü şartlar altında hizmet veren havuzları Alo 184 aracılığıyla bize bildirebilir. En iyi denetçi aslında tüketicidir, biz vatandaştan bizimle işbirliği yapmalarını istiyoruz. Gelen şikayetleri hemen değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Başkent’in havuzları temiz

GENEL olarak Ankara’daki havuzların temiz olduğunu belirten Demir, şu ana kadar havuzlardan dolayı sağlık problemiyle karşı karşıya kalmadıklarını anlattı. Havuz denetimi konusunda 81 ili geride bıraktıklarının altını çizen Demir, vatandaşın sağlığının kendileri için önemli olduğunu kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Havuzlara sıkı denetim haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı