Futbol "Havuzdan çıkmaları bizi etkilemez"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  48
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Havuzdan çıkmaları bizi etkilemez"

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın dün Yüksel Divan Kurulu'nda söylediği sözlere cevap verdi.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, takımının kamp yaptığı Münih'te düzenlediği basın toplantısında havuzdan çıkma tehdidinde bulunan Aziz Yıldırım'ı eleştirdi, Egemen, Selçuk ve Burak'ı 'para için Trabzonspor'dan ayrılmakla' suçladı. Şener, "Profesyonellik sadece para değildir. His vardır içinde, duygu vardır, takım tutma vardır. Bizden gidenler sadece para bölümüne bakıyorlar. Trabzonspor'u seviyorum gibi duyguların hiçbiri onlarda yok. Buna Egemen de Selçuk da Burak da dahil" dedi.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, takımının kamp yaptığı Almanya'da basın mensuplarının karşısına çıktı, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"HERKESİN TEDBİRİNİ ALMASI LAZIM"

Başkan Şener, "4 tane transfer yaptık. Yabancı sayımız çok fazla doğrudur. Kamp sonrası hocanın raporu doğrultusunda onlarda da azaltmaya gidilecek. Bir iki tane oyuncu almak için uğraş veriyoruz. Bu hafta sonu daha da netleşir bu işler. Yerli yok gibi. Bize yarayan bizde oynayabilecek yerli oyuncular yok gibi. Yıllardır bizim de kabahatimiz oldu. Yabancıya fazla önem vermek yerliyi köreltti. Seneye 5'e düşüyor. Herkesin tedbirini alması lazım" dedi.

"YAPILMAMASI GEREKEN BİR KONUŞMA TİPİ"

Sadri Şener, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın açıklamalarıyla ilgili olarak ise, "Bence yapılmaması gereken bir koşuma tipi. Okuduğum kadarıyla Aziz Bey'in 20 tane duruşmada söylediklerini aynen kopyası gibi. Özel ve orijinal bir şey göremedik. Cevap vermek istemezdim ama bizim de ismimiz geçmiş. Suçladığı şeyler yine aynı.Sadri Şener ve Trabzonspor kulübü olarak polise, savcıya, hukuka devamlı saygı gösterdik. Hukukun verdiği kararları tartışırsan, yanlış olduğunu söylemeye başlarsan devlet olma özelliğini kaybedersin. Doğrusuyla, günahıyla, yanlışıyla hukukun verdiği kararlara saygı göstermek lazım. Mahkemenin verdiği karardan sonra insanların müracaat edeceği yer Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu değil, Yargıtay. Orada haklarını savunacaksın. Yargıtay'dan çıkan sonuca göre suçlu veya suçsuz olacaksın. Söylemleri bana göre doğru değil. Kendisine ve kulübüne çok faydası olacağı inancında değilim" dedi.

"HAVUZU BOZMAK FENERBAHÇE'NİN GÖREVİ DEĞİL"

Aziz Yıldırım'ın havuzdan çıkma tehdidiyle ilgili olarak da görüşlerini açıklayan Şener şöyle devam etti: "Havuzu bozmak, bir araya getirmek, ikiye bölmek Fenerbahçe'nin görevi değil. Bu kanunlarla belirlenmiş. Çok incelemedim, çıkar mı çıkamaz mı bilemiyorum. Ama yanlış tipte konuşmalar, tehditler bunlar. Bana göre doğru değil. Bu sene bir şey olacağını zannetmiyorum. Ha bozulursa da Trabzonspor kulübü için çok fazla bir önem arz etmez. Çünkü Trabzonspor, albenisi olan bur kulüptür. Digitürk, Lig TV bu işleri kar amacıyla yaparlar. Doğrudur Fenerbahçe'den, Galatasaray'dan, Beşiktaş'tan ve bizden büyük pay alırlar. Bunlardan sonra büyük uçurum vardır. Bugün Lig TV'ye dersen ki, 'Havuza hangi kulüpleri alırsın?' Adam der ki sana, '4 kulüp bana yeterli'. Bu bir realite. Ama biz öyle yapmıyoruz, herkesin bir pay almasına çalışıyoruz. Bizim için çok fark eden bir şey olmaz".

"HAVUZU TEHDİT UNSURU OLARAK KULLANIYORLAR"

Fenerbahçe ve bazen de Galatasaray'ın havuzu tehdit unsuru olarak kullandıklarını belirten Şener, "Trabzonspor havuzun bozulması durumunda bugün aldığı paradan daha fazla para alır. Çünkü seyredilebilir özelliği var. Ciddi bir taraftar topluluğu var. Haber niteliği var. Yaptığı transferlerle gündeme gelen bir kulüp. Havuz bozulmuş bozulmamış bizi çok da ilgilendirmiyor o konu. Ama bozulacağını sanmıyorum" dedi.

"BİR BOMBA 20 DEFA PATLAMAZ"

Aziz Yıldırım'ın konuşmalarını medyanın 'bomba' olarak vermesini de eleştiren Şener, "Bir bomba 20 defa patlamaz. 20 duruşmada aynı cümleler var, bomba diye yazıyorsunuz. Biz de bekledik hep, yarın bomba patlayacak diye ama aynı şeylerin rutin tekrarı. Bazı yayın organları bomba gibi haber olmasını istiyor. Ama bomba değil. Gazetende 20 defa aynı şeyi yazarsan okunmaz. Hep rutin şeyler. Aziz Yıldırım'ın cümlelerinin içinde yeni bir şey yok. Bombaları patlattı diye yazıyorlar. Patlayan bir şey yok. Orijinal bir şey söylersen dikkat çeker belki ama yok. 'Belli güçler bu işi yaptı' diyor. Kim belli güç? Soru işareti. Savcısız, hakimsiz, hukuksuz ülke olmaz ki zaten" diye konuştu.

"COLMAN'I VERMEYE NİYETİMİZ YOK"

Başkan Şener, Arjantinli oyuncu Colman'la ilgili kulübe teklif olmadığını da ifade ederek, "Teklif olsa da vermeye niyetimiz yok. Almak istediğiniz yabancı oyuncu var. Oldukça tanınan, bilinen bir oyuncu. Trabzonspor'a layık bir iki oyuncu almayı planlıyoruz. Bu hafta görüşmeler bir noktaya gelir diye bekliyoruz. Hangi memleket diye sormayın. Hoca da ben de yerli oyuncu istiyoruz. Ama yok. Yani var ama bizde oynayacak yok. O nedenle almanın anlamı yok yani. Çaresizlikten yapıyoruz bunları. Zaman içinde genç oyuncular çıkarsa, ileride Türk sayısını daha da artırmak arzu ettiğimiz bir şey. Trabzonspor olarak özel bir durum da var tabi. Sabretme yok. Her sene şampiyonluğa oynayacaksın. İleriki yıllara yönelik de oyuncu yetiştireceksin" dedi. Şener, kombine sayısının düşüklüğüyle ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Kombine almaktan mı bıkıldı bilmiyorum. Biz göreve geldiğimiz zaman dibe vurmuş Trabzonspor vardı. Çok transferle flaş yaptık takımı, çok talep oldu. Ondan sonar takım başarı olarak hep aynı seviyede gitti. Kupa aldı, Süper Kupa aldı, ucuna gelmiş şampiyonluk aldı. Mesela Galatasaray iki sene önce çok diplerdeydi, şampiyon olunca 40 bin kombine sattı. Aynı çizgide gidemiyor maalesef satışlar. Bizim şampiyon olduğumuz yıllarda artık 6'ıncı şampiyonluktan sonra millete bıkkınlık gelmişti. Bilet alınmıyordu. Çünkü rutin, aynı şeyi görüyorsun. Biz de öyle olduk şimdi. Bir iki tane belki ismi bilinen oyuncu alırsak kombinelerde hareketlilik olur diye düşünüyorum. Ama kombineler bizim bütçemizde büyük bir yer tutmuyor İstanbul takımları gibi. Biz 24 bin kapasitenin 18 binini satabiliyoruz. Galatasaray 40 bin satmış, biz 2 bin satmışız".

BURAK, SELÇUK VE EGEMEN'E BÜYÜK ELEŞTİRİ

Takımdaki yıldız isimlerin İstanbul takımlarına gitmesini de değerlendiren Başkan Sadri Şener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizde mukavelesi bitmiş üst seviyedeki oyuncuların İstanbul'daki bir takımı değil, İstanbul'u tercih ettiklerine inanıyorum. İstanbul'un cazibesi ile Trabzon'un cazibesi aynı değil,. Onu ben yenemiyorum. İstanbul takımlarını yenebiliyorum, onlarla yarışabiliyorum ama İstanbul şehriyle yarışamıyorum. Trabzon kökenli olmayan futbolcular yaşamlarını İstanbul'da devam ettirmeyi daha uygun buluyor. Buna çare bulamıyorum. Bulabileceğimi de sanmıyorum. 'Sözleşmesini uzatsaydınız, kandırsaydınız' falan derseniz; bir adam gitmek istedikten sonra bizim onu tutmamızın bir anlamı yok. Ama Trabzonspor gidenlerin yerine her zaman birini bulmuştur. Hiçbir zaman sahaya santrforsuz çıkmamıştır veya orta sahasız çıkmamıştır. Gidenler gitmiştir. Ama gönül isterdi ki, hep sempatik gitsin, karşılaşınca selam verelim. Türkiye'deki profesyonelliği sadece para olarak tarif ediyorlar. Profesyonellik sadece para değildir. His vardır içinde, duygu vardır, takım tutma vardır. Bizden gidenler sadece para bölümüne bakıyorlar. Trabzonspor'u seviyorum gibi duyguların hiçbiri onlarda yok. Buna Egemen de Selçuk da Burak da dahil. Para yüzünden. Ama hele son olarak Burak için söyleyeyim, giderken daha şık gidebilirdi. Bana geldi , izin istedi. Yurtdışına gidersen memnun oluruz dedik. Ama gitmedi. Hayırlı olsun. Türkçe'de çok güzel bir laf vardır. Keser döner sap döner, gün gelir bu hesap döner."

"BENİM KONUŞMALARIM ŞENOL GÜNEŞ'E ENERJİ VERDİ"

Şenol Güneş'in sezon başındaki 'enerjim kalmadı' sözlerini de değerlendiren Şener, "Benim konuşmalarım enerji verdi ona. Şenol hoca bizim gibi Trabzon doğumlu, Trabzonsporlu. Trabzonspor'la belli bir seviyeye gelmiş 2 - 3 hocadan bir tanesi. 10 tane yok bunlar. Kendi şehrinin takımı. Onun da benim kadar mesuliyetleri olmalı. Benim için de zor oluyor bu görevi uzun yıllar yapmak. Ben çok sevimli bir Sadri iken, bakıyorsunuz sevimsiz bir Sadri haline gelebiliyoruz İstanbul'da. Kulübümüz için bunları yapmaya mecburuz. Şenol hoca da bu duygularla, bu olaylardan sonra kalmak istedi. Şimdi beraber çalışıyoruz. Hayırlısı olur inşallah" dedi.

"HUKUKİ HAZIRLIĞIMIZI YAPIYORUZ"

Şampiyonlar Ligi beklentisiyle ilgili olarak da görüşlerini açıklayan Sadri Şener, "Şampiyonlar liginde ön eleme iki tane oynanacak. Biz bir tane oynayıp gruplara kalacağız. İki takım olunca zaten gelir ikiye bölünüyor. O nedenle UEFA Ligi paralarına yaklaşıyor.

Şampiyonlar Ligi'ne gitme arzusunu başka bir yönden istiyoruz, bir şeyin tescili. UEFA'nın kararını bekliyoruz. Hem CAS'a hem TFF'ye hem de AİHM'e müracaat için ciddi hukuki hazırlık içindeyiz. Çoğu da bitmek üzere. 'Bu işi kapatalım, beyaz sayfa açalım' diyorlar. Beyaz sayfa hep açalım ama kapatalım yok. Ben olduğum veya ben arkadaşlarım olduğu sürece tabi. Benden sonra birileri gelir kapatır onu bilemem.

"DUYGULARIM YUMUŞAMAZ, ARTAR"

Galatasaray'la artık dost olmadıklarını belirten açıklamasının ardından sarı - kırmızılı kulüpten kimsenin kendisini aramadığını da vurgulayan Şener, "Öyle bir merakım da yok zaten. Ama insanlar zaman içinde başkan yumuşar zannediyor. Benim duygularım zaman içinde daha artar. Galatasaray'ın takviyesi iyi. Fenerbahçe'nin motivasyonunun geçen seneki gibi olacağını zannetmiyorum. Beşiktaş'ın durumu zor tabi ama koca Beşiktaş sonuçta. Sahaya çıkarken giydiğin forma çok önemli. Kasımpaşa göze batan isimler aldı ama sahaya Kasımpaşa olarak çıkıyorsun. Seviyeyi hemen çekiyor aşağıya. Küçümsediğimden değil ama bir takımın yarışmacı kimliğini ispat etmesi için 10 sene ilk üç içinde yer alması lazım" dedi.

"GALATASARAY VE FENERBAHÇE MAÇLARINA GİTMEYECEĞİM"

Sadri Şener, Galatasaray ve Fenerbahçe ile oynanacak maçlara kesin olarak gitmeyeceğini de sözlerine ekleyerek, "Gerek de yok di mi? Gidecek arkadaş buluruz. Belki onlar da gitmez Ama bizim arkadaşlar meraklı büyük maçlara. Buraya gelmiyorlar ama maça giderler. Onun için biz burada bulunuyoruz" dedi. Takımı da çok iyi bulduğunu belirten Şener, "Sapara, Soner, Yasin çok iyi. Colman ve kaleciler çok iyi. Onur eski havasını bulmuş" ifadesini kullandı.

F.BAHÇE HAVUZDAN ÇEKİLEBİLİR Mİ?

Hürriyet Yıldırım sert konuştu
F.BAHÇE HAVUZDA YOK

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle