« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Havuzdan çaldılar

Boyundan 2 metre, eninden 1 metre küçük olarak inşaa edilen Kurtköy Yüzme Havuzu’nun yıkımı gündeme geldi ama bir türlü kazma vurulamadı. Ev sahipliği yapacağımız Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nın burada yapılması düşünüldü, uygun bulunmadı.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

OLACAK şey değil... Harcanan bu paralara yazıktır, günahtır... Kurtköy’de 17 yıl önce 2000 kişilik olimpik yüzme havuzu olarak temeli atılan tesis bugün bir “anıt mezarlık” görüntüsünde. Kurtköy Yüzme Havuzu’nun boydan 2 metre, enden 1 metre küçük olduğu ortaya çıktı. Kimse havuzun dış görüntüsüne bakıp aldanmasın, vitrini güzel, içi ise içler acısı durumda... Çatıdan akan sular, betonu, kirişi ve kolonları delip yerlerde göletler oluşturmuş.
Belediye’ye devredildi
Çürümeye terk edilmiş Kurtköy Kapalı Yüzme Havuzu, harcanan paraları ve bu görüntüsüyle yürek parçalıyor. Ama tesisin temelini 1992’de Gençlik Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) atmış. O dönemde tesisin sözleşme birim fiyatı 18 milyon 628 bin TL imiş. Yapımı yıllarca bir yılan hikayesine dönen bu tesisin 2004 yılında bayındırlık birim fiyatı 5 milyar 406 milyon TL olmuş. Ve bir yıl sonra da normal olimpik ölçülerden eksik yapılan tesis İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş.
Yıkımı da gündeme geldi
Normal ölçülerde olmadığı saptanınca bu kez havuzun yıkımı gündeme gelmiş, ancak bir türlü kazma vurulamamış. Havuzun kaderi de ev sahipliği yapacağımız Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası için Avrupa Yüzme Birliği (REN) yöneticilerinin geçtiğimiz aylarda tesisleri görmeye geldikleri zaman gün ışığına çıkmış. REN yetkilileri, elektronik panellerin konulması ile havuzun daha da küçüleceğini, tribünün tek tarafta değil, iki tarafta olması gerektiğini belirtmişler.
Şampiyona yapılamaz
Tesisin şehire uzaklığı, 20 km içersinde 800 konuğu barındıracak otellerin bulunmamasına değinilerek Avrupa Şampiyonası’nın yapılamayacağını rapor etmişler. Semt sakinleri ise havuzun açılacağı günü merakla bekliyor. Çocuklar “Amca burası havuzmuş, bizi bu havuza sokacaklar mı?” diye soruyor. Tesis için kazmanın vurulduğu günü gören bir semt sakini ise “Havuzun temeli atılalı yıllar oldu. Bittiğini görebilecek miyim?” diye sitem etti.

İstanbul BŞB 5 milyon TL harcadı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Müdürlüğü yetkilileri, havuzun kendilerine teslim edilmesinden bu yana İTÜ’de yapılmış güçlendirme projeleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Yetkililer bu kapsamda, uzay kafes sistemi çatı ve çatı örtüsü, dış sıva, seramik işleri için 5 milyon TL’lik bir harcama gerçekleştirildiğini açıkladılar.

Böyle çok tesis var

GENÇLİK ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, bu çürümeye terk edilmiş Kurtköy Yüzme Havuzu’nda bu şartlarda yarışma yapılamayacağını söyledi. Akgül şöyle dedi:
Bu tesisin temeli 1992 yılında GSGM’ce atılmış. O tarihlerde bu tesisler müteahhitlere verilmiş. O yıllarda plansız programsız olarak ihale mevzuatına uymadan ve son derece pervasızca Türkiye’nin dört bir yerine ihaleler ve tesisler dağıtılmış. Kurtköy Yüzme Havuzu da bunlardan biri.
Olimpik yüzme havuzu olarak ihalesi yapılan tesis ne yazık ki boyundan 2 metre, eninden 1 metre eksik yapılmış. Mehmet Atalay ile birlikte mezarlık haline gelmiş olan bu yarım kalmış tesisleri valiliklere ve belediyelere dağıttık. Örneğin, Sinan Erdem ve Buz pateni salonlarını belediyelere devrettik. Bunların içerisinde Buz Pateni Salonu hizmete girdi. Biz Mehmet Atalay ile birlikte yaptığımız bir hesapta, Türkiye genelinde temelleri atılmış ve yarım kalmış olan bu tesisleri şu andaki GSGM bütçesi ile 90 yılda bitiremeyeceğimizi gördük. Bu Kurtköy Yüzme Havuzu’nda bu şartlarda yarışmaların yapılması da mümkün değil.


Bunları da Beğenebilirsiniz