Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Havuzda sörf heyecanı

  Hürriyet Haber
  23 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 23 Nisan 1998 - 00:01

  Zeytinburnu'nda özel olarak kurulan dev bir havuzda, sporcuların yapay rüzgâr gücüyle yarışcağı Uluslararası Windsurf Atatürk Kupası '98, dün başladı. Yarışmaya 3'ü Türk, 25 sporcu katılıyor. Yarışmacılar, rüzgar sörfünün en iyileri olarak biliniyor.

  Uluslararası şampiyonanın açılışını, Başbakan Mesut Yılmaz'ın oğlu Hasan Yılmaz, Gürcistan gezisi sırasında davet edilen 20 Gürcü çocukla birlikte izledi. Ayrıca Türkiye'nin çeşitli illerinden getirilen çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı armağanı olarak yarışmayı izleme fırsatı buldular.

  Dereceye girenlere toplam 100 bin dolar (Yaklaşık 25 milyar lira) para ödülü verilecek olan şampiyona, Kazlıçeşme'de denizden alınan 1000 kamyon su ile doldurulan havuzda, dün saat 16.00'da başladı. Yarışmaya katılan Kutlu Torunlar, Hüseyin Sert ve Bora Kozanoğlu adlı milli sörfçüler, dün sabah yapılan elemeler sonucunda öğleden sonra yapılacak finallere katılmaya hak kazandılar. Kutlu Torunlar, ‘‘Dereceye girmemiz imkansız, denizdeki sörften çok farklı, fanlar çok kuvvetli, yabancı yarışmacılar dünyanın en iyi sörfçüleri. Yabancıların hatalarından yararlanabilirsek orta sıralarda derece alabiliriz’’ dedi. Kadın sörfçüler İlknur Akdoğan Beyazıt ve Aslı Sözeri ise havuz deneyimi olmadığı için şampiyonaya katılmaktan vazgeçtiler.

  50 İLİN ELEKTRİĞİ

  3.5 milyon litre su bulunan 3700 metrekarelik özel havuzda, rüzgar oluşturmada kullanılan dev fanların 5200 kilovat elektrik harcadığını belirten yetkililer, ‘‘Bu da Türkiye'deki küçük 50 ilin bir günlük elektrik ihtiyacına bedel. Bunun için özel bir de trafo yapıldı’’ dediler. Dev havuz etrafındaki dev fanlarla üretilen yapay rüzgarla gerçekleştirilen yarışlar, dünyanın en iyi sörfçülerinin nefes kesen mücadelesine sahne oluyor. Dev havuz, yurtiçinden ve yurtdışından getirilen 40 TIR'lık ekipman ile kuruldu. Türkiye'de bu büyüklükteki havuzu alan salon bulunmadığı için yarışmalar açık havada yapılıyor. Bugün sona erecek şampiyonanın tanıtımına katılan ünlü İspanyol sörfçü Eduardo Bellini ile Stefani Etien, Türkiye'ye sörfü sevdirmek için geldiklerini söylediler.

  EUROSPORT'TAN YAYIN

  Başbakan Mesut Yılmaz ve Devlet Bakanı Cavit Kavak'ın himayesinde düzenlenen yarışmaya Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliği yaptı. Yarışmaya Bahçeşehir Koleji de sponsorluk yaptı. Devlet Bakanlığı, Zeytinburnu Hizmet Vakfı ve Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen şampiyonaya, 16 ülkeden dünyanın en iyileri arasında gösterilen 22 sporcu katıldı. Sporcular, gruplama ve eleme sistemi ile slalom disiplini ve havuzun ortasına kurulacak bir rampadan serbest stilde atlayarak 2 dalda Atatürk Kupası'nı alabilmek için ter döküyorlar.

  Şampiyonayı Türkiye'de TRT, dünyada ise Eurosport naklen yayımlıyor. Surların dibinde, tarihi bir mekanda gerçekleştirilen Windsurf Atatürk '98 Kupası, yüz milyonlarca kişiye ulaşarak, Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunuyor.

  Yarışların finallerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladığımız güne denk gelmesi, ulu önder Atatürk'ün adının uluslararası alanda bir kez daha anılmasını sağlaması, yarışmayı düzenleyenlerin özellikle dikkat çektiği unsurların başında yer aldı.

  Yarışmaya Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, İngiltere, İspanya, Yeni Zelanda, Kanada, İtalya, Yunanistan, Türkiye'den yarışmacılar katıldı. Havanın yağışlı olması nedeniyle seyirciler kötü anlar yaşadı. Kazlıçeşme'deki alan çamur içinde olunca şampiyonayı az da olsa gölgeledi. Yarışlar başladığında güneş açınca, hem sporcular, hem de seyircilerin keyfi yerine geldi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı