Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Havuzda Avustralya üstünlüğü

Japonya’nın Fukuoka kentinde yapılan 9. Dünya Yüzme, Atlama, Sutopu ve Senkronize Yüzme Şampiyonası, Avustralya’nın üstünlüğüyle sonuçlandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
14 gün süren şampiyonada özellikle 8 gün süren yüzme yarışmalarında kazandığı altın madalyalarla rakiplerine üstünlük sağlayan Avustralya, şampiyonayı, 13 altın, 4 gümüş, 6 bronz ve toplam 23 madalyayla ilk sırada kapadı. Bu ülkeyi, 10 altın, 6 gümüş, 4 bronz ve toplam 20 madalyayla Çin Halk Cumhuriyeti, 9 altın, 9 gümüş, 8 bronz ve toplam 26 madalyayla da ABD izledi.

Yüzme yarışmalarının 8. ve son gününde, 6 dalda final yarışmaları yapılıp madalyalar sahiplerini bulurken, 1 dünya rekoru kırıldı, Avustralya ve Ukrayna da 2’şer altın madalyayla son günün karlı ülkeleri oldular.

Günün tek, şampiyonanın da 7. dünya rekoruna imza atan Avustralyalı Grant Hackett, erkekler 1500 metre serbestte 14.34.56’lık rekor derecesini elde etti. 21 yaşındaki Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu genç yüzücü böylece, yurttaşı Kieren Perkins’in, 24 Ağustos 1994’de, Kanada’nın Victoria kentinde düzenlenen Commonwealth Oyunları sırasında elde ettiği 14.41.66’lık dereceyi de tarihe gömdü.

Bayanlar 50 metre serbestte altın madalya kazanan 27 yaşındaki Hollandalı Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu ve rekortmeni Inge De Bruijn, şampiyonadaki 3. altın madalyasını elde edip şampiyonanın bayanlardaki en başarılı sporcusu olurken, bayanlar 400 metre serbestte ise Ukraynalı Olimpiyat Şampiyonu Yana Klochkova, 2. altın madalyasını aldı.

Erkekler 50 metre kurbağalamada ise Ukraynalı Avrupa 2.si Oleg Lisogor, dünya rekortmeni ve şampiyonu Rus Roman Sloudnov ile 2. olimpiyat şampiyonluğu bulunan İtalyan Domenico Fioravanti’yi geride bırakarak altın madalya kazanmayı başardı.

Şampiyonada ayrıca bugün sona eren erkekler sutopu müsabakalarında, finalde İspanya, Yugoslavya’yı 4-2 yenerek şampiyonluğu, Rusya da İtalya’yı 7-6 yenerek 3.lüğü elde etti.

Şampiyonada bugün yapılan yüzme finallerinde dereceye giren sporcular şöyle:

Erkekler 50 Metre Kurbağalama:

1- Oleg Lisogor (Ukrayna) 27.52

2- Roman Sloudnov (Rusya) 27.60

3- Domenico Fioravanti (İtalya) 27.72

Erkekler 400 Metre Bireysel Karışık:

1- Alessio Biggiatto (İtalya) 4.13.15

2- Erik Vendt (ABD) 4.15.36

3- Tom Wilkens (ABD) 4.15.94

Erkekler 1500 Metre Serbest:

1- Grant Hackett (Avustralya) 14.34.56

2- Graham Smith (İngiltere) 14.58.94

3- Alexei Filipets (Rusya) 15.01.43

Bayanlar 50 Metre Serbest:

1- Inge de Bruijn (Hollanda) 24.47

2- Therese Alshammar (İsveç) 24.88

3- Sandra Volker (Almanya) 24.96

Bayanlar 400 Metre Serbest:

1- Yana Klochkova (Ukrayna) 4.07.30

2- Claudia Poll (Kosta Rika) 4.09.15

3- Hannah Stockbauer (Almanya) 4.09.36

Bayanlar 4x100 Metre Karışık Bayrak:

1- Avustralya 4.01.50

2- ABD 4.01.81

3- Çin Halk Cumhuriyeti 4.02.53

Bunları da Beğenebilirsiniz