"Onur Baştürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Onur Baştürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Onur Baştürk

Havuz polemiğine farklı tepkiler

Finanskent’teki site havuzunda uygulanacak kadın saati-erkek saati düzenlemesine dair olup bitenleri çarşamba günü yazmıştım.

Habere çeşit çeşit tepkiler geldi. Şimdi onları paylaşma zamanı...

- “BİZİM SİTEDE DE AYNISI VAR” DİYENLER

“Binlerce lira verip ev aldık. Yönetimin ilk işi spor salonu ve yüzme havuzunu kadın-erkek saatine göre düzenlemek oldu.

Sonuçta bu tesisleri kullanamaz olduk. Adres de verebilirim, Sancaktepe’deki Ovalbahçe Konutları” (Ozan)

- “ASIL SIKINTI TAPU VERİLMEMESİ” DİYENLER

“Kadın-erkek saati Kiptaş’ın yaptığı birçok sitede uygulanmaya çalışılıyor. Esas sıkıntı ise Kiptaş’ın tapu dağıtmaması!

Çünkü tapuları dağıttığında siteyi istediği gibi yönetemiyor.

Tapuyu dağıtsa da site yönetimi ilgili en az beş yıllık bir sözleşmeyi tapuya işliyor.” (Serdar)

- “NEREDE DEMOKRASI?” DİYENLER

“Finanskent’te çoğunluk demokrasisine göre değil, çoğulcu demokrasiye göre bir anket yapılarak dinine, örfüne, adetine göre kapanan insanlara haftada 16 saat ayrı olarak havuza girme hakkı verilmiş.

Burada azınlığın çoğunluğa hükmettiği bir durumdan ziyade, azınlığa da kendi oranında havuzu kullanma hakkı tesis edilmesi söz konusudur.” (Furkan)

- “BU İNSANLIK SUÇU MU?” DİYENLER

“Haftalık 105 saat olan sosyal tesis kullanımının 16 saatini haftanın 7 gününe bölerek, belirlenen saatlerde bu insanların kullanımına açmayı düşünmek insanlık suçu mudur merak ediyorum!

Site içinde, ‘Burası İran değil, İran’a gitsinler’ gibi cümleler kullananlara şöyle demek mi gerekiyor:

Siz de çok daha refah içinde yaşamak istiyorsanız İsviçre’ye, Danimarka’ya gidin!

İnsanlar birbirini ülkeden kovma ya da yaşama özgürlüğünü kısıtlama hakkını nereden buluyor?” (Celal)

- “HAVUZ KIYAFETİ HER YERDE AYNIDIR” DİYENLER

“Yüzme havuzunun adı adından da anlaşılacağı üzere yüzme havuzu, yani yüzülecek yer. Ben Kiptaş’ın benzer bir sitesinde oturuyorum, Finanskent’teki aynı uygulama var.

Eşimden kadın seansına gelen kadınların haşema giydiğini öğrendim. Yüzebiliyor mu dersiniz, haşema ile tabii ki yüzemiyor.

Yüzme havuzuna yüzme amacı ile geliniyorsa bunun kıyafeti dünyanın her tarafında aynıdır!

Ancak bu amaçla gelmiş kadınları orasını burasını göstermekle suçlamak erkeklerin sapıklığından başka bir şey değildir.

Türkiye bugün olimpiyatlara bolca yüzücü çıkaran bir ülke konumuna gelmiş olsa, kimse bu harem selamlık tartışmasını yapmazdı. Çünkü bu işin nasıl yapılacağı belli.

Ama yüzme havuzu, sırf birileri 28 Şubat öncesi dönem için hesaplaşmak, yüzmek için değil de serinlemek için kullanıyorsa o zaman ortaya bu gibi abuk sabuk uygulamalar ortaya çıkıyor. (Egemen)

- “NEDEN AJİTE EDİYORSUNUZ?” DİYENLER

“Bu inanan insanlar için bir ihtiyaçtır. Açık havuzlar nasıl yadırganmıyorsa bu havuzları da aynı anlayışla karşılamanız gerekmez mi? Adını illa harem selamlık diyerek konuyu ajite etmenizin kime ne faydası var?” (Mustafa)

‘Peki ama nasıldı?’ köşesi

AJDA PEKKAN KONSERİ NASILDI

- Kuruçeşme Arena’daki Ajda konserindeki başrol yine “vinç”ti.

Vinçlerin bu kez folyoyla değil, aynayla kaplanmış olması herkesin dilindeydi. “Bu kez olmuş” denildi, “Disko topu gibi olmuş vinçler.”

- Şunu da söylemeli; insan o vinç üzerinden geçerken hafiften tedirgin olmuyor değil. “Ya bir şey olup da üzerimize düşerse” diye...

- Vinçlerin bir adetken ikiye çıkmasını ise hayra alamet görmüyorum. Tür filmleri gibi bu vinç olayının da devamı gelebilir sanki: “Vinç-3 / Beklenen Son” filan gibi...

- Vinç muhabbeti başroldeydi ama Ajda’nın ilk bölümdeki performansı, “Yakar Geçerim” dışında gayet playback’siz ve kulak dolduran cinstendi.

LEONARD COHEN KONSERİ NASILDI

- Leonard Cohen konseri vesilesiyle ilk kez gittim Ülker Sports Arena’ya. “Çok uzak, gitmesi zor” filan demişlerdi. Gayet Ataşehir’in göbeğindeymiş oysa. Palladium AVM’sinin tam dibinde.

- Avrupa Yakası’ndan gelenler için tek zor yanı, yönlendirici tabelaların olmaması. O yüzden dört dönmek mümkün Ataşehir içinde.

- Ülker Sports Arena gıcır gıcır bir kompleks. Salona laf yok, ama internetine var. “AEG tarafından size verilen şifreyi kullanın” diyorlar. Nereden alınıyor o şifre kuzum?

- Cohen tam da vaktinde konserine başladı ve hiç sektirmeden şarkılarını sıraladı peşi sıra. Üç buçuk saatlik konserin bir buçuk saatine takılabildim. Gördüğüm-hissettiğim herkes Cohen ayininden memnundu.

- Elbette Cohen konserine gelerek “entelektüel” olduğunu/olacağını düşünenler yok değildi. Jennifer Lopez konserine gelmiş gibi a-acayip telaşları kendilerini ele veriyordu.

- Lopez demişken malum, ünlü şarkıcı da burada konser verecek.

Ve her an konser sayısı üçe çıkabilir. Çünkü ikinci gecenin de biletleri bitmek üzereymiş. Böyle olması doğal.

Nitekim salonun kapasitesi 10 bin küsur.

Yani JLO konseri için yeterli kapasite değil aslında.

X