Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Havuz darbe yedi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kanal D'nin, Rekabet Kurulu'na yaptığı başvuru sonucu, Almanya Rekabet Kurulu ve Federal Yüksek Mahkeme Kararları paralelinde görüş çıkarsa, 1998-1999 sezonunda, maçların yayın hakları serbest rekabet koşulları içinde pazarlanacak. Böylece CINE5 dışında diğer TV kanalları da futbol karşılaşmalarını seyircilere ve taraftarlara gösterecek...

Kanal D, Futbol Federasyonu ve CINE5 tarafından oluşturulan kartelin hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile Almanya'da olduğu gibi Türkiye'de de REKABET KURULU'na başvurdu. Bilindiği gibi Almanya Federal Yüksek Mahkemesi futbol karşılaşmalarının yayın haklarının federasyon tarafından havuz sistemi içinde pazarlanmasını hukuka aykırı bulmuştu.

İŞTE KARARIN GEREKÇELERİ

1-Futbol Federasyonu Birinci Futbol Ligi gözönüne alındığında, kulüpler bazında bir kartel oluşturulmaktadır. Ve bu maçların yayın haklarının federasyon tarafından pazarlanması yasa dışı kartel faaliyetidir.

2-Kulüpler, bireysel rekabetin kurallarına göre bağımsız olarak yayın haklarının pazarlanmasını yapma hakkına sahiplerdir.

3-Alman Futbol Federasyonu, futbol maçlarının organizasyonu ve finansal açılardan sorumlu olmadığı gibi kulüplerin taşıdığı finansal riskleri de üzerinde taşımamaktadır.

4-Futbol Federasyonu'nun UEFA ile bağları veya maç tarihi ve saatlerini düzenlemesi, federasyonu futbol müsabakalarının düzenleyecisi ve bu ürünlerin sahibi statüsüne çıkaramaz.

HAKSIZ REKABET KARTELİ

Alman Federal Yüksek Mahkemesi bu kararı Alman Rekabet Kurulu'nun Havuz Sistemi'ni, gerek Almanya, gerekse Avrupa Birliği Haksız Rekabet kurallarına aykırı bulan kararına karşı Almanya Futbol Federasyonu'nun itirazı üzerine aldı.

Alman Yüksek Federal Mahkemesi, federasyonun itirazını reddeden bu kararı uyarınca, Almanya'da kulüpler maçların yayın haklarının pazarlanmasını kendileri gerçekleştirecekler, bu da pazarın yeniden yapılanmasına yol açacaktır.

YA TÜRKİYE'DEKİ KARTEL

Türkiye'de de Futbol Federasyonu, CINE5 ile Birinci Futbol Ligi karşılaşmalarının yayın hakları yönünde bir kartel oluşturmuştur. Bu kartel sebebiyle, Fenerbahçe ve Beşiktaş Kulübü'nün taraftarları, Kanal D ve atv'nin bu kulüplerle yapılan anlaşmalara rağmen çirkin kartel oyunları sonucunda kulüplerinin kendi sahalarında yaptıkları maçları evlerinden televizyonda izleyememişlerdir. Öte yandan, RESMİ KARTEL CINE5, Kanal D ve atv kuruluşlarını da kamuoyunda kartel suçlamaları ile karalamaya kendi RESMİ KARTELCİLİĞİNİ gizlemeye çalışmıştır.

REKABET KURULU’NABAŞVURU

Kanal D, federasyon ve CINE5 tarafından oluşturulan Kartel'in hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Almanya'da olduğu gibi, Türkiye'de de REKABET KURULU'na başvurmuştur.

Rekabet Kurulu, Almanya Rekabet Kurulu ve Federal Yüksek Mahkeme Kararları paralelinde bir görüşe vardığı taktirde, 1998-1999 futbol sezonunda, maçların yayın hakları SERBEST REKABET koşulları içinde pazarlanacağından bundan sonra CINE5 dışında diğer TV kanalları da futbol karşılaşmalarını seyircilere ve taraftarlara gösterecekler.Bunları da Beğenebilirsiniz