Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Havran yangını zehirli su ile mi söndü

  Hilmi DUYAR BALIKESİR, DHA
  24 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 23 Eylül 2012 - 23:35

  CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, Balıkesir’in Havran ilçesinde Kazdağları’nda 500 hektarlık orman alanını kül eden yangının ardından Havran Çayı’nda balık ölümlerinin olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

  Yangın ve söndürme çalışmaları sonrası kendine gelen şikayetleri değerlendiren Nedret Akova, helikopterlerin denizden su almak yerine Kazdağları’nda bulunan bakır ve molibden madeninin çökertme havuzlarındaki suyu kullandığını ileri sürdü.

  Balıklar öldü

  Helikopterlerin boşalttığı suyun arazide kaldığını, daha sonra şiddetli yağmurlarla birlikte arazideki atıkların Havran Çayı’na ulaştığını ve balık ölümlerine neden olduğunu iddia etti. Akova önergesinde Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti: “Havran Çayı’nda balık ölümlerinin arkasında maden işletmesinin zehirli sularının kullanılması bulunmakta mıdır? Balık ölümlerinin arkasında maden işletmesinin zehirli suyunun kullanımı bulunuyorsa, zararlar ve sorumlular hususunda neler yapılacaktır?”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı