« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Havluyu attı gitti

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İşte Efes Pilsen- Mirsad ayrılığının perde arkası

Partizan maçının ikinci yarısında ilk 5'te yer almadığını öğrenen Mirsad, elindeki havluyu yere fırlattı ve Ergin Ataman'a, ‘‘Ben NBA'dan bunun için ayrıldım. Neden oynamıyorum’’ dedi.

Ataman da Mirsad'a yanıt verdi: ‘‘Buna sen değil, ben karar veririm. Takımın havasını bozma. Sorun yaratma, uzun süredir sakattın. Şu anda arkadaşların daha verimli oynuyor’’

MİRSAD Türkcan, NBA'de oynayan ilk Türk basketbolcu olma onurunu yaşadı. Houston'da başlayıp, New York ve Milwauke'de devam eden NBA macerasında istediği kadar dakika alamaması, onun tekrar Türkiye'ye dönmesine neden oldu. Mirsad yeniden Efes Pilsen'de idi. Ancak, hırslı ve ateşli yapısı, zaman zaman tepkilerini kontrol edemez duruma getirince işler burada da istediği gibi gitmedi.

Geçirdiği sakatlık sonucu Scavolini ve Fenerbahçe maçlarında oynamayınca, son Partizan maçında da haliyle Coachı Ergin Ataman, Mirsad'a ilk 5'te yer vermedi. Mirsad ilk periyodun sonuna doğru oyuna girdi. 11 dakika oyunda kaldığı bu süre içinde 2 sayılık 2 atış yaptı, isabet buldu. 3 sayılık bir atış kaçırdı. 2 faul atışını da sayıya dönüştürüp takımına 6 sayı kazandırdı. Bu süre içinde 1 faul yapıp, 1 top kaybeden Mirsad, ikinci yarı için başlayacak 5'te oynamayacağı Coach Ergin Ataman tarafından açıklanınca adeta yıkıldı.

İPLER KOPUYOR

Bu şok Mirsad'a belki de yapmaması gerekenleri yaptırınca genç basketbolcu ile Efes Pilsen arasındaki ipler kopma noktasına geldi. Öfke içindeki Mirsad, elindeki havluyu yere fırlatıp, Ergin Ataman'a sinirli bir şekilde, ‘‘Ben NBA'den bunun için ayrıldım. Neden oynamıyorum’’ diye hesap sormaya kalkınca, soyunma odasında buz gibi bir hava esti. Ataman, Mirsad'a ‘‘Buna sen değil ben karar veririm. Sorun yaratma uzun süredir sakattın. Şu anda arkadaşların daha verimli oynuyor. Takımın havasını bozma’’ diye çıkıştı. Bunun üzerine ikinci yarıya küskün çıkan Mirsad, molalarda bile yerinden kalkmadı. Maç sonrası üzerindeki tişörtünü seyircilere fırlatıp, koşarak soyunma odasına giden Mirsad, apar topar giyindi ve salondan ayrıldı.

MUTSUZ OLUYORUM

Takımın havasını bozmak istemediğini ve Efes'ten ayrılma kararı aldığını açıklayan Mirsad, menacerine de kendisine Avrupa'da bir takım bulmasını söyledi. Çok mutsuz olduğunu ifade eden Mirsad, ‘‘Ben Efes'i çok seviyorum ve buraya oynamaya geldim. Ama oynamayınca mutsuz oluyorum ve etrafımı da mutsuz ediyorum. Ben buraya gelirken Ergin Ataman, beni en az 30 dakika oynatacağını söylemişti. Ayrıca sakat olduğum için oynamadığım Fenerbahçe maçında kendisini yalnız bıraktığıma inandı. Ben iyi bir insanım. O maçta sakat olduğum için oynamadım. Takıma zararım dokunmaması için gitmeye karar verdim. Efes çok iyi bir ve büyük bir kulüp, en çok da Tuncay bey gibi beyfendi bir insanı üzdüğüm için üzgünüm. Ancak takımın havasını bozmamam için gitmem şart’’ dedi.

TAVİZ VERMEYİZ

Ergin Ataman ise ‘‘Mirsad iyi bir oyuncu ama sürekli olarak huzursuzluk çıkartarak takımın havasını bozuyor. Onu takım organizasyonu içine çekmek için çok uğraştık ama olmadı. Bu durumda yapacak fazla bir şey yok. Taviz vermemiz söz konusu olamaz’’ dedi.

Mirsad'ın davranışlarıyla takıma zarar verdiğini söyleyen Menacer Engin Özerhun da, ‘‘Bize ayrılmak istediğini söyledi. Biz de şimdi şartları belirliyoruz. Artık ipler koptu. Disiplinsizliğe taviz vermemiz söz konusu değil. Başkanımız sayın Tuncay Özilhan da, Mirsad'ın gidebileceğini söyledi. Belirlenecek şartları yerine getirdikten sonra istediği yere gidebilir’’ dedi.

Efes Pilsen'den ayrılmaya kararı alan Mir-sad'ın, Barcelona, Asvel ve Bologna ile temas halinde olduğu da sızan haberler arasında.

Efes Pilsen Suprolig'de yükseliyor

ERTELEME maçında Partizan'ı 93-82 yenen Efes Pilsen, Suprolig (B) Grubu'nda, puanını 13'e çıkarıp, 3. sıraya yükseldi. İsrail'in Maccabi Tel Aviv takımının 14 puan ve averajla lider durumda bulunduğu grupta, önceki gün Efes'e yenilen Yugoslav ekibi Partizan da aynı puan ve averajla 2. sırada yer alıyor. Temsilcimiz, Suprolig'deki 8. hafta maçlarının ardından yapılan takım istatistiklerinde, 2 kategoride ilk sıraya yükseldi. Lacivert beyazlılar, toplam şut yüzdesi kategorisinde, 617'de 357 isabet ve 57.86'lık başarı yüzdesi, 2 sayılık atış yüzdesinde de 293'de 174 isabet ve yüzde 59.39'luk başarı oranıyla 1. sıraya çıktı.


Bunları da Beğenebilirsiniz