Havel, polisten hoşgörü istedi

Hürriyet Haber
24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ÇEK Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vaclav Havel, sınırlarda görevli polis görevlilerinden, IMF-Dünya Bankası toplantıları sırasında protesto gösterileri düzenleyecek eylemcilere karşı daha hoşgörülü davranılmasını istedi.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ladislav Spacek'in açıklamasına göre, Çek Cumhuriyeti polisinin 200'ü aşkın eylemcinin ülkeye girişine izin vermemesi sonrasında İçişleri Bakanı Stanislav Gross ile görüşen Havel, ülkeye girişlerine izin verilmeyen kişilerin isim listesini talep etti. Havel, Çek Cumhuriyeti'ni ziyaret edecek kişilere daha hoşgörülü ve açık fikirli tutum, yaklaşım izlenmesini istedi.

Çek Cumhuriyeti polisi, bu haftaki toplantılara zarar verecek potansiyeldeki yabancı ziyaretçileri ayıklamak için sınırlarda kontrolleri iyice sıkılaştırmıştı. Protesto eylemcileri, Çekoslovakya'nın 1989'da ‘‘Kadife Devrim’’ denilen hareketle demokrasiye dönüşün liderliğini yapmış olan eski Komünist Partisi dönemi rejim aleyhtarı, şimdiki Devlet Başkanı Havel'den, haklarının korunması için müdahale etmesini istediler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı