Havaş 'Yeşil Kurtuluş' sertifikalarını üçledi

DHA
05 Temmuz 2012 - 12:37Son Güncelleme : 05 Temmuz 2012 - 12:38

TÜRKİYE’nin en köklü yer hizmetleri şirketi Havaş (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.), Milas-Bodrum ve Antalya’dan sonra Dalaman Havalimanı ile ’Yeşil Kuruluş’ sertifikalarını üçledi.

 

Dalaman Havalimanı içindeki Havaş tesislerinde yapılan tanıtım toplantısına, Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, Genel Müdür Yardımcısı Kürşad Koçak, Kurumsal İletişim Müdürü Elif Göktan, Yönetim Sistemleri Müdürü Başak Helen Taşkan, Milas-Bodrum Havalimanı İstasyon Başmüdürü Ünal Tansel, Antalya Havalimanı İstasyon Başmüdürü Mehmet Bozdemir ve Dalaman Havalimanı İstasyon Başmüdürü Metin Kurumlu ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıda, üç havalimanının başmüdürlerine sertifikaları verildi.

Genel Müdür Müjdat Yücel, Havaş ile ilgili tanıtım yaparak, Yeşil Kuruluş olma süreci ve etkenleri anlattı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından başlatılan "Yeşil Havaalanı Projesi" kapsamında istenen koşullar yerine getirildiği için ilk olarak Milas-Bodrum Havalimanı’nın sertifaya almaya hak kazandığını belirten Yücel, Antalya Havalimanı sonrasında şimdi de Dalaman Havalimanı’nın aynı unvanı aldığını söyledi. Yücel, "Böylece Havaş Türkiye’de üç noktada birden ’Yeşil Kuruluş’ sertifikası olan ilk ve tek yer hizmetleri şirketi oldu" dedi.

HEDEF TÜM NOKTALAR

Havaş’ın sürekli iyileştirmeyi temel amaç olarak benimsediğini dile getiren Genel Müdür Müjdat Yücel, faaliyet gösterdiği noktaların gelişimine katkıda bulunmak ve kalıcı şeyler yapmak prensibi ile hareket ettiğini belirtti. Yücel, "Yeşil bir kuruluş olma ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Yeşil Havalimanı yaratma hedefleri doğrultusunda süreçlerimiz sürekli iyileştirilmektedir. Bu kapsamda, insan sağlığı ve çevreye en az zarar verecek malzeme ve ekipman seçimleri ile doğal kaynak tüketimini azaltacak uygulamalar hayata geçirilmektedir. Çevre sağlığı konusunda hizmet noktalarında yapılan iyileştirmeler ve hasar gören ormanlık arazilerin tekrar ağaçlandırılması gibi çalışmalarla devam ediyoruz. Havaş üçüncü ’Yeşil Kuruluş’ sertifikasını alarak bu alanda da sektörde bir ilki gerçekleştirdi. Hizmet verdiğimiz tüm noktaları çevre konusunda belirli standartlara getirmeye çalışıyor, kurum olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Bodrum Milas, Antalya ve Dalaman Havalimanı ile aldığımız ’Yeşil Kuruluş’ unvanını diğer noktalarımıza da kazandırmak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

ÇEVRESEL ETKİLER

Havalimanlarındaki tüm çevresel etkilerin azaltılması ve mümkünse ortadan kaldırılmasını amaçladıklarını belirten Yücel, "Yeşil Havaalanı Projesi" için öncelikli olarak "Çevresel Risk Analizi" çalışmasının yapıldığını ifade etti. Bu çalışmada elde edilen veriler ışığında Havaş faaliyetlerinden kaynaklanan tüm çevresel etkilerin kontrol prosedürlerini içeren kapsamlı bir "Atık Yönetim Planı" hazırlandığını açıklayan Genel Müdür Yücel, "Havaş hizmet noktalarında sürekli iyileştirme ve kirliliğin önlenmesi prensipleri doğrultusunda yıllık çevre hedefleri belirlendi ve çevresel performans izleme süreçleri yapılandırıldı. Tüm çevre mevzuatı gözden geçirilerek mevzuat şartlarına uyum çalışması yapıldı. Olası çevresel acil durumlar belirlendi ve kontrol prosedürleri oluşturularak tatbikatlarla test edildi. Personel ve taşeron firmalar için bilgilendirme toplantıları yapıldı. Bunun yanı sıra havalimanlarında çevre mevzuatına tam uygunluk sağlayan atık alanları inşa ediyoruz. Çevreci bataryalı araç sayısını artırdık. Çalışanların farkındalığını arttırmak amaçlı eğitimler veriyoruz. Doğal kaynak tüketimini azaltmak üzere bina ve tesis altyapılarında (sensörlü bataryalar, armatürler, trafolarda kompanzasyon) iyileştirmeler de yapılıyor" diye konuştu.

Yönetim Sistemleri Müdürü Başak Helen Taşkan da, ’Yeşil Kuruluş’ olma yolunda geçen süreç ve çalışmaların nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı