Havaş seferleri durduruldu

İHA
14 Ocak 2012 - 16:24Son Güncelleme : 14 Ocak 2012 - 16:24

Havaş ile Havataş şirketleri arasında "havalimanı - şehir merkez hattı" ile ilgili bir süredir devam eden rekabette bu sabah itibariyle Havaş’ın İstanbul’da ki havalimanlarından gerçekleştirdiği seferleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) almış olduğu bir karar ile durduruldu.

Havaş ile Havataş şirketleri arasında, ’Havalimanı-kent merkezi hattı’ ile ilgili yaşanan rekabet, ’korsan taşımacılık’ iddiası ile ilgili rekabet de bugün bir gelişme oldu. İBB’nin almış olduğu bir karar ile sabah 09:00 itibariyle İstanbul’da devam etmekte olan Havaş seferleri durduruldu. Öte yandan İETT Genel Müdürlüğü’nün açtığı ihaleyi kazanarak Havataş markasını yaratan Günaydın - Çimen Günaydın Tur ortaklarından Emir Günaydın, "Havaş’ın durdurulması bugünkü bir mesele değil bunun bir geçmişi var.

Taşımacılıkla ilgili belediyenin yaptığı ihaleye Havaş’ta katıldı. Bu ihaleyi Havaş alamadı ve bizim ortaklığımız ihaleyi aldı. İhaleyi kaybedince Belediye Havaş’a yazı yazarak ’sen ihaleyi kaybettin. 2011 yedinci ayında taşımayı bırak’ dedi. Havaş’ta mahkemeye başvurdu mahkemeyi de kaybetti. Mahkemeyi kaybeden taşımayı bırakması lazım. Ona rağmen taşımaya devam etti. Biz bunu gerekli yerlere müracaat ettik ancak Havaş taşımaya devam etti" dedi.
İBB’nin aldığı karar ve Ulaştırma Bakanlığı’nın da"Biz yetkili değiliz, yetki belediyede" yazısı geldikten sonra Havaş’ın İstanbul’da taşımacılık faaliyetlerinin durduğunu belirten Günaydın, "Ulaştırma Bakınlığı "bizim burada yetkimiz yok yetki belediyelerde diyince onu da ilgili yerlere bildirince bugün itibariyle Havaş’ın çalışması durduruldu. Ulaştırma Bakanlığı bu olayı daha önceden yapması gerekiyordu. Yapmamız gereken 12 trilyon cirodan mahkum olduk. Bizim bu ciroyu yapmamız gerekirken Havaş yaptı.

Bu iş bu ay sonuçlanmasaydı herhalde önümüzdeki ay bizim firmanın orada olması gündemde olmazdı. Çok ciddi bir zararımız söz konusu olduğu için biz işten çıkamaz duruma geldik. İhaleyi 24 trilyonluk bir rakamla aldık. 24 otobüsümüz çalışıyor biz bunu 35’e tamamlayacağız" diye konuştu.

HAVAŞ’TAN AÇIKLAMA
Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş(HAVAŞ) yaptığı açıklamada, 17 şehrinde hiçbir fark gözetmeden bir anlamda kamu hizmeti niteliğindeki hizmetlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı bir kararla İstanbul’da durdurulduğunu duyurdu. 14 Ocak 2012 günü saat 09.00 itibariyle İstanbul’da hizmetlerine ara verdiğini belirten Havaş, "Havaş olarak ilgili tüm hukuki ve ticari kurallara uygun şekilde ve ilgili özelleştirme işlemlerinden doğan haklar çerçevesinde yürütmekte olduğumuz, ancak geçici bir süreliğine durdurmak zorunda kaldığımız ve yürütülmesinde yüksek kamu menfaati bulunduğuna inandığımız hizmetlerimizi yeniden ve ivedilikle vatandaşlarımıza sunabilmek amacıyla gerekli her türlü yasal ve hukuki yola başvuracağımızı belirtir; bu kapsamda söz konusu hizmetlerimizi yeniden ve ivedilikle vatandaşlarımıza sunmaya başlamayı ümit ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz" şeklinde bir açıklama yaptı.

YOLCULAR TEPKİ GÖSTERDİ
Öte yandan, Havaş’ın seferlerinin durdurulması ile ilgili olarak Havaş’ı kullanan yolcularda tepkilerini dile getirdi. Yurt dışından geldiklerini ve Havaş’ın seferlerinin durdurulduğunu öğrendiklerini belirten yolculardan Sedat Çalışkan, "Havaş ile kolay oluyordu gideceğimiz yer. Alternatif olarak metro ile gideceğiz artık. Mağduriyetimiz var. Buraya kadar geldik. Yurt dışından da geldik bekliyoruz. Hiç iyi olmadı bu iş" dedi.

Bir diğer yolcu Salih Çalışkan ise seferlerin iptal olmasının havanın bozuk olmasıyla birlikte hiç iyi olmadığını ifade derek, "Mağdur olacağız sanırım öyle görünüyor. Havaş daha iyi oluyordu. Daha rahattı. Şimdi bir sürü eşyamız vardı metroya gitmek zorunda kalacağız. Sürekli Havaş kullanıyorduk. Ekstra bir durum söz konusu herhalde. Havaş’a karşı herhangi bir memnuniyetsizliğimiz yoktu" diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı