Dünya Haberleri

DÜNYA

  Havalimanında ölümü bekliyor

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  12 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 12 Aralık 2009 - 00:42

  Batı Sahra bölgesinin Fas'tan ayrılmasını savunan insan hakları savunucusu kadın aktivist Aminatou Haidar 25 gündür açlık grevinde.

  25 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

  İspanya'nın Kanarya Adaları'ndaki Lanzarote Havalimanı'nda 15 Kasım'dan bu yana açlık grevini sürdüren Haidar, bu eylemiyle Batı Sahra'daki insan hakları ihlallerine dikkat çekiyor. 

  New York'taki The Train Vakfı tarafından Medeni Cesaret Ödülü'ne layık görülen Aminatou Haidar, Batı Sahra'yı ziyaret etmek istedi. Ancak Faslı yetkililer pasaportu olmadığı gerekçesiyle Haidar'ı sınır dışı ederek İspanya'ya geri gönderdi.

  Haidar kendisine yapılan haksızlığa dünya kamuoyunun dikkatini çekmek için 15 Kasım tarihinden bu yana Lanzarote Havalimanı'nda açlık grevi yapıyor. 25 gündür sadece şekerli su içerek hayatta kalmaya çalışan Haidar'ı açlık grevinden vazgeçirmek için dün iktidardaki İspanya Sosyalist Partisi yetkilileri ziyaret etti. Ancak Haidar Fas'ın Batı Sahara'ya dönmesine izin verene kadar açlık grevine devam edeceğini söyledi.

  İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARINDAN DESTEK

  "Medeni cesaret" olarak ün yapan Haidar'ın mücadelesine destek vermek için insan hakları savunucuları da çeşitli etkinlikler düzenliyor.  İnsan hakları savunucuları sorunun çözülmesi için İspanya'nın başkenti Madrid'te Dışişleri Bakanlığı binası önünde gösteri yaptı. Gösterilerde Aminatou Haidar'ın posterleri açıldı ve sağlık durumundan endişe edildiği belirtildi.

  BATI SAHRA SORUNU NEDİR?

  Afrika'nın kuzeybatısında Fas sınırları içinde bulanan bir bölge. Batıda Atlas Okyanusu, kuzeyde Fas, Cezayir, güneyde ise Moritanya vardır. 1976'da İspanya'dan ayrılmışsa da Fas tarafından hak iddia edilerek fiilen yönetiliyor.

  Batı Sahra Faslı yetkililer tarafından bir tabu olmayı sürdürüyor. Batı Sahra'nın bağımsız olması yönünde kamuya açık bir şekilde görüş belirtenlere karşı da oldukça toleranssız davranıyor. Son olarak Sahralı 6 aktivist yine Fas yönetimi tarafından hedef alınmıştı.  

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı