Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Havalimanında nefes kesen takip

  Toygun ATİLLA/İSTANBUL
  09.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.07.2007 - 01:52

  İstanbul Narkotik Şube dedektifleri, bir ay önce takibe aldıkları uluslararası bağlantılı bir uyuşturucu çetesinin Türkiye ayağını nefes kesen bir takip sonucu çökertti. Operasyon, Atatürk Havalimanı, Zeytinburnu ve Beylikdüzü’nde eşzamanlı yapıldı.

  İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, uluslararası bir şebekenin yurtdışına uyuşturucu göndereceğini belirledi. Bunun üzerine geçen ay alınan mahkeme kararı ile şebekenin Türkiye’deki ayakları Nebahattin L., Mehmet S. ve Mehmet Ali Hakan K.’nın telefonları dinlemeye alındı. Yapılan telefon takibi sonunda uyuşturucu şebekesinin Hollanda’daki uzantıları tespit edildi. Türk asıllı Hollanda vatandaşı Derya U. şebeke üyeleri ile yaptığı görüşmede kurye kadınları ayarladığını ve 30 Haziran’da Türkiye’de olacağını söyledi. Bu görüşmelerin ardından, Derya U, beraberindeki 6 Hollandalı kadınla birlikte 30 Haziran’da Ankara üzerinden aktarmalı olarak İstanbul’a geldi. İstanbul Zeytinburnu’nda bir otele yerleşen Hollandalı kurye kadınlar ve Derya U., uyuşturucu şebekesinden gelecek eroinleri beklemeye başladı.

  KURYE ZİNCİRİ Bir süre sonra eroin zulalı valizleri alan kadınlar, 15 dakika ara ile Atatürk Havalimanı’nın yolunu tuttu. Kurye kadınlardan Siyam O. ilk olarak sorunsuz halde kontrol noktasından geçti. Şebeke üyelerini arayan Siyam O. geçişte sıkıntı yaşanmadığını belirtti. İlk kuryenin sorunsuz geçmesi üzerine, 2’nci kurye Majou A. eroin zulalı aynı tip valizle havalimanına geldi. Her iki kadın, dedektifler tarafından izlemeye alınırken polis aynı anda Atatürk Havalimanı, Zeytinburnu’ndaki otel de ve Beylikdüzü’nde bir eve operasyon düzenlendi.

  21 KİLOGRAM EROİN Havalimanında adım adım izlenen ve arama noktalarından taktik olarak sorunsuz geçmeleri sağlanan kurye kadınlar, uçağa binmeden kıskıvrak yakalandı. Kadınların valizlerinde yapılan aramalarda 21 kilogram eroin bulundu. Zeytinburnu’ndaki otelde ise kurye kadınlarla birlikte gelen ve aynı otelde kalan 4 kadın ile kadınları Türkiye’ye getiren Derya U. gözaltına alındı. Eşzamanlı yapılan operasyonun Beylikdüzü ayağında ise şebekenin lideri olduğu bildirilen Nebahattin L, Mehmet S. ve Mehmet Ali Hakan K. gözaltına alındı.

  ÜÇ KEZ GELMİŞLER Narkotik dedektifleri, kurye kadınların son 1 yıl içinde 3 kez Türkiye’ye giriş çıkış yaptıkları belirledi. Kadınların her gelişlerinde 2 gün kaldığı, Hollanda’dan Ankara aktarmalı İstanbul’a geldikleri, dönüşte ise Belçika aktarmalı olarak Hollanda’ya gittikleri tespit edildi. Polis yetkilileri, kurye kadınların daha önceki gelişlerinde de uyuşturucu sevkiyatı yaptıklarının düşünüldüğünü söylediler. Kurye kadınların uyuşturucu sevkiyatı başına 2 bin Euro aldıkları belirlendi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı