Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Havalimanında faciaya kıl payı

  Faik KAPTAN-Eray EROLLU - Tolga ÖZBEK/İSTANBUL
  12 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ekim 2007 - 11:29

  Mısır'ın Hurgada Havalimanı’ndan 156 yolcusu ve 6 mürettebatıyla Polonya’nın başkenti Varşova’ya gitmek üzere havalanan Kaptan Pilot Eric West yönetimindeki Mısır’ın AMC Havayolları’na ait MD-83 tipi uçak, dün akşam saat 19.20 sıralarında İstanbul üzerinde arızalandı.

  Uçağın yerini radar ekranında gösteren transponder cihazı ve seyrüsefer sistemlerinin çalışmadığını gören Kaptan Pilot West, diğer uçakları takip ederek İstanbul Atatürk Havalimanı’na inmeye karar verdi. 18-36 sol pistine doğru alçalan çift motorlu yolcu uçağı, saat 19.20’da piste sert bir iniş yaptı. Tekerleri alev alan uçak ön iniş takımları kırılınca, gövde üzerinde gitmeye başladı. Sefaköy yönünde büyük bir hızla spin atan ve sürtünme nedeniyle alev alan uçak, pistten 10 metre dışarı çıktı. Havalimanı itfaiye ekipleri, yaklaşma ışıklarına 5 metre kala durabilen uçağın infilak etmemesi için anında müdahalede bulunarak yangını söndürdü. Yolcu ve mürettebat, acil çıkış kapılarındaki şişme kaydıraklardan tahliye edildi. Bir yolcu hafif yaralandı. THY uçuş teknisyenleri yaptıkları incelemelerde uçağın ağır hasarlı ve kullanılamaz durumda olduklarını belirledi. İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş, zorunlu iniş yapan uçağın, büyük bir olasılıkla parçalanarak pistten çıkarılacağını söyleyerek, "Allah’tan pistten 200 metre uzakta durmuş, yola çıksa tehlike daha büyük olurdu" diye konuştu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada ise uçağın Türk hava sahasından geçerken, Türk yetkililere "seyrüsefer arızası" bildirdiği ve 18-36 sol pistine yerel saatle 19.29’da acil iniş yaptığı kaydedildi.

  Mısır uçakları sabıkalı

  DÜN geceki olayla birlikte Mısır’a ait uçakların İstanbul’da pistten çıkma sayısı üçe yükseldi. 

  21 Ağustos 1996 Mısır Havayolları’na ait Boeing 707 tipi uçak pistten çıktı. Taksiye çarpan uçak alev aldı, 19 yolcu yaralandı. 

  11 Ağustos 1997: Boeing 767 tipi uçak pistten çıkıp yola 50 metre kala durabildi. Olayda yaralanan olmadı. Aynı uçak 31 Ekim 1998’de Atlantik Okyanusu üzerinde düştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı