ANKARA HABERLERİ

Havalı üniversiteden kampüs ve burs atağı

Oğuz DEMİR
24.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’nin en havalı üniversitesi olan THK Havacılık ve Uzay Üniversitesi, Ankara başta olmak üzere ülkenin dört bir yanına kampüsler açarak eğitimine devam edecek.

Oğuz DEMİR

TÜRKİYE’nin ilk Havacılık ve Uzay üniversitesi olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi geçen sene 236 öğrencisiyle başladığı eğitim öğretim hayatını bu sene 600 öğrenciyle sürdürmeyi hedefliyor. Ankara ve İzmir’deki kampüslerinde eğitim veren üniversite bünyesinde 13 bölüm daha açılması planlanıyor. Geçen dönem öğrencilerinin yüzde 20’sini burslu okuttuklarını aktaran Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım bu sene sayıyı yüzde 66’ya çıkaracaklarını belirtirken dört yıl sonra ise yüzde 100 burslu eğitim vermeyi hedeflediklerini kaydetti. Yıldırım, Pursaklar’da da yüksekokul açacaklarını kaydederek, Türkiye’nin en havalı üniversitesiyle ilgili şunları söyledi:

Dört yıl sonra yüzde 100 burs

“Şu an 236 öğrencimizle eğitim ve öğretim hayatımıza devam ediyoruz. Bu sene 600 öğrenci almayı hedefliyoruz. Biz bir vakıf üniversitesiyiz. Geçen sene öğrencilerimizin yüzde 20’sini burslu okuttuk. Bu sene de yüzde 66’sını burslu okutacağız. Yüzde 66, bir vakıf üniversitesi için gerçekten büyük bir rakam fakat biz kaynağımızı ayırdık ve öğrencilerimizi burslu okutmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dört yıl sonunda da yüzde 100 burslu olarak okutmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin dört bir tarafında kampüs
 
Önümüzdeki dönemlerde ise ülkemizin dört bir tarafında THK eğitim kampüsleri kurmak istiyoruz. Başlangıcı Ankara’da olmak üzere anaokulundan başlayarak, ilköğretim, lise eğitimi de dahil olmak üzere üniversite eğitimini tamamlatmak istiyoruz. İzmir’de Menemen İlçesi’nde bir protokol imzaladık. Aynı şekilde Güneyde Adana, Antalya ve Mersin’den bir tanesine THK eğitim kompleksi kuracağız. Kuzey’de ise Ünye’de bir arazimiz var. Projemizi başlattık, sağlıklı bir şekilde yürüyor. Doğu Anadolu’da da belirleyeceğimiz uygun bir şehrimizde kompleks kuracağız.

Yeni bölümlerle eğitime devam

Uçak Mühendisliği başta olmak üzere, Uzay, Endüstri, Makina, Elektrik Elektronik, Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerimiz açılacak. Havacılık Meslek Yüksek Okulu olarak da uçak sistemleri, kabin memuru, hava trafik kontrolorü gibi bölümlere de öğrenci alacağız. Bu sene Ankara Pursaklar Altınova’da da yüksek okulumuz faaliyete geçecek. Ayrıca dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Vaughn College ile yapılan akademik işbirliği ile iki üniversite arasında öğrenci değişimi de yapacağız.

Beyin göçü tersine döndü

Türkiye’nin yetiştirdiği önemli bilim adamlarının bir çoğu yurt dışında çalışıyordu. Biz beyin göçünü tersine çevirerek, değerli bilim adamlarımızı üniversitemiz bünyesinde eğitim vermeye davet ettik. İlk olarak 35 öğretim üyesi aldık bu hocalarımız 9 tane projeyle geldiler bize. Şimdi 80 öğretim elemanımız var. Biz üniversitemizin uluslararası bir üniversite olmasını istiyoruz. Bu sebeple değişik ülkelerden de kıymetli bilim adamlarını da bünyemizde bulunduruyoruz.

İş garantili eğitim veriyoruz

Biz iş garantili eğitim veriyoruz. Mezun edeceğimiz öğrencilerimiz THK bünyesinde çalışacaklar. Üniversitemizde okuyup mezun olacak öğrencilerimizin işsizlik derdi olmayacak. Biz Türkiye’nin dünya çapında havacılık eğitimi veren bir merkez olmasını istiyoruz. Hava araçları üretmek ve bakımını yapmaya başladık, bu araçlarımızı kullanacak, bakımını yapacak elemanlar elemanlar yetiştireceğiz.
Gençlerimizi üniversitemize bekliyoruz, onlarla birlikte görev yapmaktan büyük mutluluk duyacağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Havalı üniversiteden kampüs ve burs atağı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Havalı üniversiteden kampüs ve burs atağı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı