ERZURUM HABERLERİ

Havaların Soğumaya Başlaması İle Birlikte Göçerlerin Zorlu Geri Dönüş Yolculuğu Başladı

IHA
05.10.2015 - 10:44Son Güncelleme :

GÖÇERLERİN GERİ DÖNÜŞ YOLCULUĞU BAŞLADI

IHA

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelerek Erzurum ve çevresindeki illerde yaylaya çıkan göçerlerin geri dönüş yolculuğu başladı. Kar yağıncaya kadar hayvanlarını dışarıda otlatmak için sürülerini yaya olarak memleketlerine götürmeye çalışan ve gece kurdukları çadırlarda uyuyan göçerler gündüz yol kat ediyor.
İlkbahar mevsiminde Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelerek Erzurum, Kars, Ardahan’ın kırsal bölgelerde yayla kiralayarak koyunlarını otlatan göçer ailelerin geri dönüşleri başladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çeşitli illerinden gelerek Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılığın yaygın olduğu illerde yayla kiralayarak hayvanlarını otlatan aileler, havaların soğumaya başlamasının ardından kendi illerine dönmeye başladılar. Gece yatıp gündüz yol alan göçerler, kar yağıncaya kadar hayvanlarını içeride beslememek için bir ay yol yürümeyi tercih ediyor.
Erzurum’a gelerek yaylalarda yaz mevsimi geçirdikten sonra Şanlıurfa’ya dönmek için yola koyulduklarını belirten Ahmet İpek, “Yayla mevsimi bittiği için şimdi kendi köyümüze dönüyoruz. Kar yağıncaya kadar hayvanımızı dışarıda tutmak ve yemden tasarruf etmenin yanında nakliye parası ödememek için yaya olarak gidiyoruz. Erzurum’dan yol çıktık. Yaklaşık 20 güne de Şanlıurfa’ya gideriz diye düşünüyorum. Gidinceye kadar birçok sıkıntı yaşıyoruz, ama en büyük sıkıntımız yırtıcı hayvanlardır. Kurt saldırısına karşı gece uyumadan nöbet tutuyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Havaların Soğumaya Başlaması İle Birlikte Göçerlerin Zorlu Geri Dönüş Yolculuğu Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 10 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Havaların Soğumaya Başlaması İle Birlikte Göçerlerin Zorlu Geri Dönüş Yolculuğu Başladı haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

18 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı