SİVAS HABERLERİ

Havalar ısınmaya başlayınca, kene uyarısı yapıldı

DHA
05.04.2016 - 15:57Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta havaların ısınmasıyla başlayan ve kene ısırması ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığı konusunda uyarı yapıldı.

Medicana Sivas Hastanesi doktorlarından Kürşat Ergün,KKKA hastalığı bulaştıran kenelerin bu aylarda çıkmaya başladığını hatırlatarak, 19 ayrı ilde görülen bu hastalığın geçmiş yıllara oranla düşüş gösterdiğini söyledi.

Türkiye'de ilk vakanın 2002 yılında ortaya çıktığı ve aynı yıl içerisinde 249 vakadan 13 kişinin öldüğünü ifade eden Ergün, "Ülkemizde ilk kez 2002 yılında görülen ve 2003 yılında tanımlanan hastalık, her yıl Mart-Kasım ayları arasında görülmekte ve Haziran-Temmuz aylarında pik yapmaktadır. İlk kez Tokat yöresinde görülen hastalık ağırlıklı olarak İç Anadolu Bölgesinin kuzeyi, Karadeniz Bölgesinin güneyi ve Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeyinde görüldü. Hastalığın başlıca görüldüğü yerler Tokat, Çorum, Yozgat, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Amasya, Çankırı, Bolu, Kastamonu, Artvin, Giresun, Ardahan, Tunceli, Bingöl, Karabük ve Samsun illerimizdir. Son yıllarda hastalığın görüldüğü alan genişlemiş olup, hemen hemen ülkemizin her bölgesinden vaka bildirimi yapılmaktadır" dedi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 12 yılda 463 kişinin KKKA hastalığı nedeniyle öldüğünü kaydeden Ergün, en fazla ölümlerin 2008-2009 yıllarında yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

"Mücadele açısından büyük önem arz eden ve KKKA hastalığı bulaştıran keneler çok sayıda kişinin ölümüne neden oldu. Bakanlığın verilerine göre son 12 yılda 463 kişi yaşamını yitirdi. Bu sayının artmaması için Sivaslıların bazı tedbirler almaları gerekiyor. Kene ısırması durumunda mümkünse en yakın sağlık kuruluşuna başvurup eğitimli bir sağlık personelinin keneyi usulüne uygun olarak çıkarması önerilir. Hastalık bulaşma riski kenenin vücutta kaldığı süre ile doğru orantılı olduğundan kene en kısa zamanda çıkarılmalıdır. Vücuda yapışmış keneler el hijyeni sağlanıp eldiven giyildikten sonra ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla, vida çıkarır gibi sağa sola çevrilerek çıkarılmalı. Isırılan yer yüzde 70'lik alkol veya iyot içerikli antiseptik solüsyonla dezenfekte edilmelidir. Ardından eller sabun ve su ile tekrar yıkanmalıdır. Eğer keneyi çıkarılmaya çalışılırken yanlış çıkarılırsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Kene üzerine alkol, gazyağı, kolonya dökülmemeli. Bu durumda strese giren kene, mikrobu vücudunuza verebilir. Kene çıkarıldıktan eller sabun ve bol suyla yıkanmalıdır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Havalar ısınmaya başlayınca, kene uyarısı yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2016 tarihinde saat 15 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Havalar ısınmaya başlayınca, kene uyarısı yapıldı haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:15
 • Yatsı
  18:50
Sayfa Başı