ANKARA HABERLERİ

Havadan konuşmayalım eksikleri tartışalım

Deniz GÜREL
09.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Başbakan Erdoğan’ın EXPO’nun İzmir’de yapılması için başvuru mektubunu göndermesinin ardından, EXPO’yu kent gündemine sokan en önemli isimlerden Vali Alaaddin Yüksel önemli açıklamalarda bulundu:

Deniz GÜREL

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın EXPO 2020'nin Türkiye’nin ev sahipliğinde İzmir’de yapılması için başvuru mektubu göndermesinin ardından, Vali Alaaddin Yüksel Ankara Hürriyet’e önemli açıklamalarda bulundu.
Ankara kamuoyunun koyulan hedeflerden çabuk uzaklaştığının altını çizen Vali Yüksel, “Hedefimiz 2020 olur, daha sonrası olur bu yönde çalışmaya devam etmeliyiz. Ankara’nın EXPO’yu tertip etmesinde hangi eksiklerimiz var oturup onu tartışacağımıza, bir olaya takılıp kalıyoruz” dedi.

“Kabul etmekte zorlanırım”

Ankara’nın uluslararası platformda her türlü projeye aday bir kent olması için çalışılması gerektiğinin altını çizen Vali Yüksel’in mesajları şöyle:

“Öncelikle belirtmek isterimki İzmir her şeye layık bir kent. Ancak böyle organizasyonlar için, ‘Siz durun, ayağa kalkmayın, bizden başka kimse bunu yapamaz’ deniyorsa ben bunu Ankara Valisi olarak kabul etmekte zorlanırım. Hedefimiz 2020 olur, ondan sonrası olur. Ankaramızın yanı sıra Gaziantep’in, Bursa’nın, Kayseri’nin bu ülküyü taşıması gerekiyor. EXPO’ya bazı ülkelerden 3-4 şehir katılıyor. Bizde neden olmasın?

“Ankara bir olaya takılıyor”

Burada önemli bir nokta var. Ankara bir olaya takılıyor. O olayla ilgili kısa bir koşu yapıyor. Birinci turdan, ikinci tura geçerken yarıştan çekiliyor. Eğer bir kent havadan şeyler konuşuyorsa, ona konuşma derler. Ankara’nın EXPO tertip etmesinde hangi eksikliklerimiz var, bunu konuşmalıyız. Sanayimiz var, üniversitelerimiz var. Çocuk temasının kullanılacağı tek yer Ankara. 21. yüzyılın en önemli projesi, çocuktur. Dünyanın ilk ve tek çocuk bayramının kabul edileceği yerdir, Ankara. Bu özelliklerinin yanında eksiklerini gidermiş bir Ankara’nın dünyada aday olamayacağı hiçbir organizasyon yok.”

Bilişim Vadisi Ankara’nın hakkı

BİLİŞİM Vadisi’nin kurulacağı kent tartışmalarına da değinen Vali Yüksel, “Mevcut özellikleriyle bilişim vadisinin kurulacağı en ideal kent Ankara’dır dedi. Yüksel gerekçeleri şöyle sıraladı:

“Bilişim Vadisi için gerekli araştırmaların yapılacağı üniversiteler Ankara’da var. Yeni kurulanlarla birlikte 13 üniversitemiz var. Bununla birlikte 11 tane kümeleşme kabiliyetine haim OSB’miz olacak. Kentin kültürel dokusu ortada. Dünyanın doğu batı akslarına ulaşım açısından önemli bir konuma sahibiz. Belki de en önemlisi Bilişim Vadisi için üretilmesi gereken arazi açısından Ankara en avantajlı kenttir. Öyle ‘50 dönüm alan çevirelim, yapalım’ diyemezsiniz. Binlerce dönüm arazi üretmeniz lazım ki bunu yapacak tek kent Ankara’dır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Havadan konuşmayalım eksikleri tartışalım haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı