ANKARA HABERLERİ

Havadan elektriğe birincilik ödülü

Selma KASAP/AA
07.10.2017 - 13:23Son Güncelleme :

TED Ankara Koleji Bilim İnsanı Yetiştirme Programı öğrencilerinden Doğu Deniz Uğur ve Eda Ayan, öğretmenleri Demet İzgü'nün koordinatörlüğünde havadan elektrik üreten sistem geliştirdi.

Selma KASAP/AA

Proje, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünce düzenlenen Uluslararası Genç Yeşil Beyinler Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. Öğrencilerden Uğur, atmosferdeki pozitif ve yerdeki negatif yükler arasındaki potansiyel farkı elektriğe çeviren bir cihaz tasarlamak üzere yola çıktıklarını kaydetti. Uğur şunları söyledi:
"Kullandığımız devrenin kurulum maliyeti oldukça düşük. Çok ucuz şekilde, güneş ve rüzgar gibi dış faktörlere bağımlı olmadan yapılan havadan elektrik üretiminin, mevcut yenilenebilir enerji kaynaklarından daha sürekli bir enerji çıkışı olacağını öngörüyoruz."

DÜNYAYA KATKI SAĞLAYACAK

Öğretmen İzgü de sürdürülebilir enerjinin önem taşıdığına, kullanılan fosil kaynakların çevre kirliliğine neden olduğuna dikkat çekti. Öğrencilerin projelerinde sadece havadan elektrik üreterek sürdürülebilir bir enerji kaynağı üzerine çalıştıklarını vurgulayan İzgü, "Projenin önemi geliştirilebilir olmasından kaynaklanıyor. Dünyamıza ve çevremize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz" dedi. Jüri üyelerinden ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Taylan da projenin orijinalliği ve daha önce denenmemiş konuda hazırlanmasının ödüllendirmede etkili olduğunu kaydetti. Öğrencilerin kendi çabalarıyla bu projeyi hayata geçirmesinin önem taşıdığını ifade eden Taylan, "Bilimsel olarak fikir aşamasındaki bu projenin geliştirilerek ürüne dönüştürülme potansiyeli bulunuyor" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Havadan elektriğe birincilik ödülü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2017 tarihinde saat 13 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Havadan elektriğe birincilik ödülü haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:54
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı