Havada ’korsan radyo’ tehdidi var

Şenol COŞKUNER / İSTANBUL
11.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Telekomunikasyon Kurumu’nun tüm çalışmalarına rağmen korsan radyoların önüne geçilemiyor. Korsan radyolar, yaptıkları müzik yayınıyla kule görevlileriyle pilotlar arasındaki konuşmalara girerek ’Enterferans’ denilen, uçakla kule arasında irtibatın kesilmesine neden oluyor.

Genelde uçakların inişi veya kalkışı sırasında, yani uçuşun en kritik anlarında meydana gelen kesinti nedeniyle kule görevlileri ve pilotlar sıkıntılı anlar yaşarken, acil durum frekansına geçerek yeniden irtibat kuruyorlar.

47 ENTERFERANS BELİRLENDİ

Atatürk Havalimanı’nda 2005 yılı içerisinde pilotlar ve hava trafik kontrolörleri pistlere yaklaşma ve iniş hattında, Yalova, Beykoz, Samandıra havalimanı arası, Marmara Adası, İmralı civarları ve Çamlıca gibi çeşitli yerlerde 47 enterferans rapor etti. Bu raporların 7 tanesini hava trafik kontrolörleri, 24 tanesini Türk Hava Yolları, 5 tanesini Onur Hava Yolları, helikopter, İngiliz Hava Yolları, Atlasjet ve diğer hava /images/100/0x0/55eaa7fff018fbb8f88e4c33yollarının pilotları tarafından hazırlandı.

KORSANLAR DHMİ FREKANSINDA

Radyolar 88-108, DHMİ ise 108-137 megahertz arasında yayın ve görüşme yapıyor. İzinsiz açılan, frekans izni almamış radyolar ile adi malzeme kullanan ve filtre kullanmayan radyolar, DHMİ’nin frekansına giriyor. DHMİ frekansına giren radyoların yüzde 85-90’ı korsan olsa da zaman zaman lisanslı radyolar da aynı soruna neden olabiliyor. Enterferans yaşandığı durumda, hava trafik kontrolörleri ve pilotlar, "acil durum frekansı"na geçiyorlar. DHMİ, frekanslarına girildiği noktayı Telekomünikasyon Kurumu’na bildiriyor. Kurum, radyoyu belirliyor ve kapatıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı