Havada en büyük işbirliği

Hürriyet Haber
22 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 22 Eylül 1998 - 00:01

American Airlines ve British Airways'in de aralarında bulunduğu 5 büyük havayolu şirketi ‘‘Oneworld’’ adlı bir işbirliği ağı kurma kararı aldı. Oneworld, 1999 başında devreye girecek.

Dünyanın önde gelen 5 büyük havacılık şirketi American Airlines, British Airways, Canadian Airlines, Cathay Pacific ve Avusturalyalı Qantas yolcu hizmetlerini birleştirmek üzere ‘‘Oneworld’’ adlı bir işbirliğine gittiklerini açıkladı. 1999 yılı başında yürürlüğe girecek olan anlaşma, havacılık sektörünün ilk büyük işbirliği olan ‘‘Star’’ programına bir cevap olarak yorumlandı. Star programı, Lufthansa, Air Canada, SAS, United Airlines, Thai Airways ve VARIG (yakında katılacak olan Air New Zeland ve Ansett Australia) arasında, yolcu hizmetlerini optimize etmek için başlatılmıştı.

NELER SAĞLAYACAK?

Rezervasyonda işbirliği öngörmeyen ‘‘Oneworld’’ ortaklığının hizmetleri şöyle:

Şirketler küresel ağları arasında seyahat eden yolculara rahat bir transfer olanağı sunacak.

Şirket çalışanları, Oneworld müşterilerine hizmet edecek.

Dünya çapında kurulan bu ağ ile daha büyük bir değer yaratılacak.

Yolcular dünya çapında daha fazla havalimanında özel bekleme odalarından yararlanabilecekler.

Promosyonlarda ortak kredi sistemi getirilecek.

AB ONAYI

Rezervasyon konusunda işbirliğine gitmek üzere anlaşan British Airways ve American Airlines halen Avrupa Komisyonu'nun yeşil ışığını bekliyor. İşbirliğinin gerçekleşmesi halinde, Avrupa'nın en büyük havayolları şirketiyle (BA) dünyanın ikinci büyük havayolları şirketi (AA) ortaklığı, Londra-ABD arası uçuşların yüzde altmışını kontrol eder hale gelecek.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı