Havada büyük tehdit

hurriyet.com.tr
19.01.2015 - 14:57 | Son Güncelleme:

Havacılık meraklısı Aspet M., Atatürk Havalimanı'nın üzerinde, fotoğraf ve video çekme özelliğine sahip, uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) uçurdu. Gencin, çekilen 12 dakikalık görüntüyü Youtube'da yayınlaması, günde 1300'e yakın uçağın inip kalktığı havalimanındaki büyük güvenlik zafiyetini ortaya koydu.

İHA'nın hiçbir engelle karşılaşmadan uçakların yakınına kadar sokulduğu, havalimanı üzerinde etkili olması gereken GPS'in ise devreye girmediği görüldü. Uçuş emniyetini tehlikeye sokan ve terör saldırılarına yol gösteren olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Şok etkisi yaratan video polis tarafından incelemeye alındı. Havacılık sitelerinde yayınlanan görüntüleri izleyen vatandaşlar ise "Bu insansız hava aracına bomba da yüklenip uçakların yanında patlatılabilirdi" diyerek tepkilerini gösterdi. Havacılık kuralları gereği havalimanları üzerinde izinsiz uçuş yapmanın yasak olduğu hatırlatıldı. Polis ve asker personelin dahi izi alarak uçmak zorunda olduğu vurgulandı.

Sorumsuzlukla suçlanan ve gelen tepkiler üzerine videoyu youtube'den kaldıran M., "Hava aracının üzerindeki GPS sistemi havaalanlarında çekim yapılmasına müsade etmiyor. Sistem otomatikman devre dışı kalıyor. Ben de bunu denemek istedim. GPS sisteminin devre dışı kalmasını bekledim ama kalmadı. Kötü bir niyetim yoktu" diye kendini savundu.

'BU BİR HAVA TERÖRÜ'
Emekli pilot Nuri Sakarya olayın vehametine dikkat çekerek, "Türkiye'de bu tür uçuşlar için belirlenmiş alanlar var. Havalimanları ise DHMİ kontrolündedir. Kontrol kulesinin 10 kilometre civarına yabancı hiçbir cisim yaklaşmamalı. Bu yaşanan tam bir hava trafiği terörüdür. Cisim, hareket halindeki bir uçağa çarpsaydı ciddi tehlike olurdu. GPS sisteminin devrede olması gerekirdi" dedi.

PEYNİR EKMEK GİBİ SATILIYOR
THY'de 30 yıl teknisyenlik yaptıktan sonra emekli olan Sefa İnan da İHA'ların satışıyla ilgili acilen düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, "Bu konuyu sık sık gündeme getiriyoruz ancak maalesef bu araçlar peynir ekmek gibi satılıyor. Her önüne gelen bu yasağı delip, çekim yapıyor. Bunlar bir yönetmeliğe bağlanmalı. Herkes her istediği yerde insansız hava araçlarını uçurmamalı" diye konuştu.

İZİNSİZ UÇUŞA İNCELEME

Havacılık meraklısı bir gencin, Atatürk Havalimanı üzerinde uzaktan kumandalı bir hava aracı ile çektiği görüntüler, hukuki incelemeye neden oldu. Şahsın çektiği 12 dakikalık görüntüleri video paylaşım sitesine yüklemesinin ardından DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, hukuki inceleme yaptıklarını açıkladı.

Aspet M. adlı bir kişinin, Atatürk Havalimanı üzerinde uzaktan kumanda ile aracını dolaştırdığı ve uçuş emniyetini tehlikeye attığı gerekçesiyle hukuki çalışma başlattıklarını belirten Orhan Birdal, "Şu anda hukukçularımız bir çalışma başlattı. Önemli bir konu. Yapılan hukuki çalışma sonucunun mutlaka caydırıcı olması lazım. Hukuki çalışma bittikten sonra bir açıklama yapacağız." dedi.

Uçakların iniş kalkış yaptıkları hava sahasında uzaktan kumandalı insansız hava aracıyla kontrolsüzce çekim yapılması pilotlar tarafından da tepki ile karşılandı. Pilotlar, havalimanları üzerinde izinsiz uçuş yapmak ve yaptırmanın yasak olduğunu, uçuş için polis ve askeri hava araçlarının dahi gerektiğinde izin aldıklarını ifade etti. (CİHAN)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı