‘Havada’ ateşkes

Hürriyet Haber
09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bilet fiyatlarına 2 milyon liralık zam yüzünden kapışan ANAP'lı Bakan Yalova ile MHP'li Bakan Öksüz arasında ilk barış adımı atıldı. Kavgada Yalova cephesinde bulunan THY'nin Genel Müdürü Yusuf Bolayır'lı ile Bakan Öksüz, 45 metre yükseklikteki kulede biraraya gelip ateşkes ilan etti.

ULAŞTIRMA Bakanı Enis Öksüz, kendisi onaylamadan, ANAP'lı Devlet Bakanı Yüksel Yalova'nın talimatıyla THY bilet ücretlerine 2 milyon liralık alan vergisi adıyla zam yapan THY Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı ile Atatürk Havalimanı'nda 45 metre yükseklikteki kulede barıştı. Denetleme sırasında kule görevlilerinin bağlı bulunduğu DHMİ Genel Müdürü Mahmut Tekin ile Sivil Havacılık Genel Müdürü Topa Bilgetin Toker de bulundu. Hem Öksüz, hem de Bolayırlı 2 milyonluk zam krizi çözümlenmemesine rağmen ateşkes ilan ettiklerini ve barıştıklarını Hürriyet'e bildirdiler.

Öksüz ve Bolayırlı dün Atatürk Havalimanı yeni iç hatlar terminal salonu açılışında bir araya geldiler. Başlangıçta birbirlerine soğuk davranan iki yetkili, daha sonra bir süredir ‘pasif eylem’ yapan hava trafik kontrolörlerinin çalışmalarını bizzat yerinde incelediler Bu sırada sorunları da konuşan Öksüz ve Bolayırlı zam konusundaki görüş ayrılıklarına rağmen ‘ateşkes’ ilan edip barıştıklarını bildirdiler. 45 metre yükseklikteki hava trafik kontrol kulesinde görevlilerle birlikte Hürriyet'e poz vererek bu barışı belgelediler.

Öksüz ve Bolayırlı, daha sonra da başbaşa görüşerek, ortak sorunlara çözüm aradılar. Daha sonra Öksüz ve Bolayırlı birlikte Maraş dondurması ve baklava yediler. Öksüz bu sırada fotoğrafını çeken Hürriyet muhabirine, ‘‘Bakan işi tatlıya bağlayınca tatlı yedi diye yazın’’ önerisini yaptı.

ZAM YPK'DAN ÇIKACAK Öksüz'ün talimatıyla harekete geçerek Hava Trafik Kontrolörlerinin ücretlerini arttırmak üzere taslak hazırlayan DHMİ Genel Müdürü Tekin'in Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar'la da mutabık kaldığı iyileştirme planını YPK'da onaylanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği öğrenildi. Hazırlığın YPK'da onaylanması halinde bir süredir pasif eylem yapan kule görevlilerinin ücretlerine yüzde 20 oranında zam yapılacağı öğrenildi. Kule görevlilerinin sayısının 460 kişi olduğu ve mevcut şuanki aylık ücretlerinin 380 ile 450 milyon lira arasında değiştiği bildirildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı