‘Havacılıkta bizi geçtiniz’

Tolga ÖZBEK
26 Eylül 2014 - 01:12Son Güncelleme : 25 Eylül 2014 - 21:51

İstanbul AirShow, kapılarını açtı. Brezilyalı Embraer’in Sivil Uçaklar Başkanı Paulo Cesar Silva, ‘İki ülkenin futbol dışında bir ortak konusu da havacılık. Türkiye hızlı gelişimde Brezilya’yı geçti” dedi.

PARİS ile Dubai arasındaki en büyük havacılık fuarı olan İstanbul AirShow, dün kapılarını açtı. 27-28 Eylül’de halka açık olacak fuara THY’nin dev yolcu uçak alımlarının damga vurması beklenirken, iş jetleri de büyük ilgi çekiyor. Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu’ndaki fuara katılan Brezilyalı imalatçı Embraer, ilk E190 serisi yolcu uçağını Borajet Havayolları’na teslim etti. Türkiye pazarına bölgesel uçak olarak girmekten çok mutlu olduklarını belirten Embraer Sivil Uçaklar Başkanı Paulo Cesar Silva, ‘İki ülkenin futbol dışında bir ortak konusu da havacılık. Türkiye hızlı gelişimde Brezilya’yı geçti. İş birliği ortak mühendislik gibi konulara sıcak bakıyoruz” diye konuştu. E170-E190 serisi uçakların binin üzerinde satıldığına dikkat çeken Silva, ‘Türkiye’nin çok ciddi bir bölgesel hava trafiği var. Borajet, farklı merkezlerden yurt içi ve yurtdışı noktalara uçuyor. Bu model havacılık için yeni bir model. Büyük ilgi çekeceğine inanıyoruz’ dedi.

BOEING’İN GÖZÜ THY’DE

Boeing bu yıl İstanbul AirShow’a ürettiği en büyük yolcu uçağı olan 747-8’in hem yolcu hem de kargo modellerini getirdi. Azeri Silkway ve Lufthansa Havayolları’na ait uçaklar ziyaretçiler tarafından merakla gezildi. Boeing’in 747 Program Müdürü Bruce Dickenson, 400 koltuklu uçak pazarında 747-8’in maliyetlerinin çok düştüğüne dikkat çekti. Dickenson, “747 efsanesini 8 modeliyle sürdürüyoruz. Uçakta yeni nesil modelimiz 787’den gelen teknolojiler var. Rakibine göre düşük uçuş maliyeti, en büyük avantajımız’ diye konuştu. Uçağın kargo modelinin ise yüzde 35 daha fazla hacme sahip olduğunu belirten Dickenson, ‘Ekonominin toparlanması ile birlikte büyük kargo uçakları için de hareketlilik başladı.’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı