ANKARA HABERLERİ

Havacılık serüveni tiyatro sahnesinde

Elif KOÇAK / AA
07.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 100. yılı dolayısıyla Devlet Tiyatroları tarafından hazırlanan “Bir Tayyare Serüveni” adlı oyun bugün seyirciyle buluşacak. Eser, izleyenlere Türk havacılık tarihine yolculuk yaptıracak.

Elif KOÇAK / AA

DEVLET Tiyatrolarının usta oyuncusu Mehmet Ege’nin yönettiği, Firdevs  Aylin Tez’in yazdığı eser, izleyenlere Türk havacılık tarihine yolculuk  yaptıracak.
Oyunun yönetmeni Mehmet Ege, kuruluşunun 100. yılını kutlayan Türk Hava Kuvvetlerinin Devlet Tiyatrolarından  bir tiyatro oyunu yapılmasını istediğini söyledi.
Havacılık oyunu yok
Kendisinin İzmir’de bir oyun sahneye koyduğunu, Aralık ayında Ankara’ya  döndüğünde DT Genel Müdürlüğünün bu isteği ilettiğini belirten Ege, “Ancak, o  güne kadar yapılan araştırmalarda bu isteğin henüz karşılanamadığı, bir tekst  bulunamadığı söylendi. Tiyatro literatüründe havacılıkla ilgili bu tarzda bir  oyun olmadığı ortaya çıktı” dedi.
Bunun üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı Tarih Şubesi’nin yaklaşık 3  klasör malzemeyle geldiğini, “bunlar bizim havacılıkla ilgili anılarımız”  dediğini ifade eden Ege, “Bana, ‘böyle bir şey yapabilir misiniz?’ dediler. Bu  gerçekten zor bir iş, tarih anlatacaksınız ve tiyatroda anlatacaksınız” diye  konuştu.
Prömiyer yarın
Yaklaşık 10 yıldır birlikte çalıştığı Firdevs Aylin Tez’e konuyu  aktardığını dile getiren Ege, şöyle devam etti:
“Aylin, oldukça hızlı ve benim beklediğimden de öte değerde, üslupta bir  tekst ortaya çıkardı. Bu tekstin üzerinde birlikte yeniden çalıştık. Eseri önce  Devlet Tiyatroları edebi kuruluna daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığına  vererek onların da bu konudaki görüşlerini aldık. Tekrar üzerinde bazı  değişiklikler yaparak çalışmaya başlanacak bir hale getirdik. Provalara Ağustosun  20’sinde başladık, bir aksilikle karşılaşmazsak yarın prömiyer yapacağız.”
Tiyatro sahnesinde tarihsel bir süreci anlatmanın zor olduğunu vurgulayan  Ege, “Bir Tayyare Serüveni”nin bir rüya üzerine kurulu olduğunu söyledi. Ege, oyunla ilgili şunları anlattı:
Rüya üzerine kurulu
“Bir televizyon yarışması sırasında, ‘Göktürk’ nedir? diye bir soruyla  karşılaşıyor yarışmacı. Bu yarışmacı, 3 haftanın şampiyonu olduğu söylenen bir  kadın. Yarışmacının soruya cevabı hazır ‘eski bir Türk devletidir’ diyecek ama  sunucu, ‘hayır o öyle değil, bu sorunun cevabı başka’ diyor. Üç haftanın son  sorusunu eğer kazanırsa yarışmacıya lüks bir hayat sunulacak. Soruyu bilemediği  için yarışmacı sahne üzerinde fenalaşıyor ve bir değişim süreci yaşanıyor. Kadın  kendine geldiğinde, bir uçakta olduğunu fark ediyor. Uçağın pilotu giriyor içeri  o da yarışmadaki sunucu. Olay, Bedia hanımın rüyası olarak böylece başlıyor.
Havacılık oyunu yok
Sunucuyken pilot olan kişi, ‘son soruyu bilemediniz, biz de doğru yanıtı  açıklayamadık. Kurallara göre bizim size bazı ip uçları vererek, sorunun yanıtını  bulmanıza yardımcı olmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için sizinle beraber Türk  havacılık tarihinin ana noktalarına bir uçuş yapacağız. Bu zamanda bir uçuş  olacak. Göreceğiniz mekanlar, kişiler size ip ucu oluşturacak. Siz bunlardan yola  çıkarak soruyu yanıtlarsanız ödülü alacaksınız’ diyor. Oyun, böylece Türk  havacılık tarihinin geçmişinden günümüze kadar devam ediyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Havacılık serüveni tiyatro sahnesinde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı