Havacılık 20 yılda katlanacak, 459 bin pilot uçuşa geçecek

Tolga ÖZBEK / LONDRA
12 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2011 - 20:38

Amerikalı uçak imalatçısı Boeing, 2030’a kadar havacılık sektörünün 459 bin 600 pilot ve 650 bin teknisyene ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bugün özellikle Asya-Pasifik bölgesinde bazı havayollarının yeni uçaklarını teslim almasına rağmen pilot ve teknisyen eksikliği nedeniyle uçuramadığına dikkat çeken şirket, eğitim ve insan kaynakları konusunda daha fazla yatırım yapacak.
20 yılda 33 bin yeni uçak
Londra’da açılan ve imalatçının yeni yolcu uçağı 787 Dreamliner pilotlarının eğitim aldığı simülatörünü tanıtan Boeing, havacılıkta hızlı büyümeye rağmen insan kaynakları konusunda eksikliklere dikkat çekti. 20 yıl içinde 33 bin 500 yeni uçağın teslim edileceğini söyleyen Boeing’in Uçuş Servisi Müşteri Müdürü Roei Ganzarski, şunları dile getirdi: “Yolcular uçmak istiyor. Havayolları yeni uçaklar alıyor. Ancak yetişmiş personel konusunda büyük eksiklik var. Nitelikli iş gücü, sektörün önündeki en büyük sorun’ diye konuştu. Büyüme planlarına göre önümüzdeki 20 yılda Asya-Pasifik’te 182 bin 300 pilot ve 247 bin 400 teknisyene ihtiyaç olacak. Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa için 92 bin 500 pilot ve 129 bin 600 teknisyenin yetiştirilmesi gerekiyor.”
Ortalama 18 yaş grubu için araştırma yapan Boeing, gençlerin bilgisayar ve internet ile büyüdüklerine dikkat çeken Ganzarski, şunları anlattı: “Nerede çalışmak isterseniz sorusunun cevabı Google, Apple, Microsoft gibi bilişim şirketleri ilk sıralarda yer alıyor. 10 yıl öncesine kadar havacılık gençlerin daha fazla ilgi gösterdikleri sektörler arasındaydı.”
Sevmeyeni işe almıyoruz
Bir pilotun ayın yarısında evde olmadığını belirten Ganzarski, şöyle konuştu: “Gençler sabah 09.00, akşam 17.00 arasında çalışacak, bilgisayar başında oturacak işleri tercih ediyor. Havacılık meşakkatli bir iş. Sevmeyen, başarılı olamaz. Boeing olarak işe alırken havacılığı seven, uzmanlaşmayı hedefleyen gençleri tercih ediyoruz. Bunun yolu 12-13 yaşındayken uçmayı sevdirmekten geçiyor.”

Elektronik eğitime geçti

BOEING, yeni yolcu uçağı 787’de farklı bir eğitim konsepti geliştirdi:
Farklı coğrafyalarda 18 merkezde 80 uçuş simülatörü ile gerçekleştiren eğitimde kağıt ortadan kalktı.
Kitaplar, animasyonlar ve videolar eşliğinde bilgisayardan veriliyor.
Örneğin 6 hafta süren 787 teknisyen eğitiminde kursiyerler özel animasyonlar ile üç boyutlu olarak uçak içinde dolaşabiliyor.
Pilotlar simülatör uçuşu öncesinde panel sistemi ile kokpiti dokunarak öğreniyor.
Yeni kurs sistemi ile süreler yüzde 50 azaltılırken, kalite geçmişteki uçak tiplerinin eğitimlerine göre daha da arttı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı