Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Havaalanını bu robot kuşlar koruyacak!

  Hürriyet Haber
  12.05.2017 - 07:52 | Son Güncelleme: 12.05.2017 - 07:53

  Havaalanı yakınlarında kuş sürelerinin uçak motorlarına takılmasını önlemek için sürüyü korkutarak bölgeden uzaklaştıracak, Robird isimli bir robotik bir kuş geliştirdi.

  Kanada'nın Edmonton Uluslararası Havaalanı, yılda yaklaşık 8 milyon yolcusu ile 168.000 uçuşa ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle kuşların iniş veya kalkış halindeki uçakların motorlarına takılmamaları hayati önem taşımaktadır.

  Kuşları uçuş bölgelerinden uzaklaştırmak için genellikle lazer sistemleri kullanılıyor. Ancak uçan robotlar çok kısa bir süre sonra bu alanda da görev almaya başlayacak. Haziran ayında Edmonton'da Robird adında robotik bir şahin de bu görev için hizmete başlayacak.

  Havaalanını bu robot kuşlar koruyacak

  Hollanda'da Twente Üniversitesi'nde geliştirilen Robird, Clear Flight Solutions tarafından ticari olarak üretiliyor. Gerçek bir şahinin uçuşunu taklit eden ve şahin gibi görünen robotik kuş, kanat çırparak 80 km/saat hızla hareket ediyor.

  shiftdelete'in haberine göre yerdeki bir operatör tarafından (pilot tarafından desteklenen) uzaktan çalıştırılan bu robotik kuş, gelen ve giden hava trafiğinde kuşları korkutarak bölgeden uzaklaştıracak ve yakınlardaki yerlere yuva yapmalarını engelleyecek.

  Genç mühendisler bomba imha eden robot tasarladı
  Genç mühendisler bomba imha eden robot tasarladı
  Hastalıkları mikro robotlar mı tedavi edecek?
  İşte Rusya'nın robot askeri
  Etiketler: robot , teknoloji , havaalanı
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı