Hava yastıklarının içindeki tehlike

01 Haziran 2009 - 10:51Son Güncelleme : 01 Haziran 2009 - 14:48

Araçlardaki hava yastıklarının kaza anında açılmasıyla ortaya çıkan pudra şeklindeki “sodyum hidroksit” adlı maddenin ciltte ve gözlerde tahrişe neden olabildiği, bu konuda özellikle tamircilerin duyarlı davranmaları gerektiği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi bünyesindeki “Uludağ Zehir Danışma Merkezi”nin sorumlusu Prof. Dr. Gürayten Özyurt yaptığı açıklamada, araçlardaki hava yastıklarının bazı durumlarda zararlı olabileceğini söyledi.

Hava yastıklarının çalışmasını sağlayan düzeneğin içinde “sodyum asit” denilen bir madde bulunduğunu ve bu maddenin kaza anında reaksiyona girerek “sodyum hidroksit”e dönüştüğünü belirten Prof. Dr. Özyurt, “Sodyum hidroksit, beyaz toz halinde hava yastığının açılmasıyla birlikte yolcu bölümüne dağılıyor. Literatürde, bu maddenin neden olduğu etkilerle ilgili bilgiler var. Bu madde, deride ve gözde kızarıklıklara, yanıklara neden olabiliyor” dedi.

Prof. Dr. Özyurt, araç tamiriyle uğraşanların bu konuda daha duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu madde, göze, deriye bazen de kulağa bazı önemli zararlar verebiliyor. Kaza anında hava yastıkları tabii ki hayat kurtarıyor. Çok önemliler. Ama içindeki bu maddenin de bazı yan etkilerinin olabileceği düşünülmeli, ona göre hareket edilmelidir. Özellikle otomobil tamircileri bu konuda duyarlı olmalı. Çünkü tamir sırasında bu maddeyle temas halinde olabiliyorlar.”

               

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 51 Yorum }
 • Barış Purut 1.6.2009 16:15:34
  Kazada canımı kurtardıktan sonra isterse kolumu kırsın. Kim takar kızarıklığı - yanığı? Havayastıklarıyla ilgili sadece iki gerçek tehlike var : Biri emniyet kemerini takmamak, ikincisi çocuğu ön koltuğa veya kucağa havayastığına bakacak şekilde oturtmak.
 • semih askar 1.6.2009 16:14:43
  BİLHASSA KÜÇÜK ÇOCUKLARIN ÖN KOLTUKTA OTURMALARI HALİNDE HAVA YASTIĞI AÇILDIĞINDA ÇOCUĞUN BOĞULMASINA, YARALNMASINA SEBEP OLUYOR ÇOCUKLAR ARKA KOLTUKTA OLMALI BAZI BABALAR ÇOCUKLARINI KUCAĞINA ALIP BERAABER ARABA KULLANIYORLAR ÇARPIŞMA ANINDA ÇOCUK BABASI İLE DİREKSİYON ARASINDA SIKIŞIP ÖLÜR DİKKAT
 • demok rasi 1.6.2009 16:03:02
  hava yastıklarından açığa çıkan Na(sodyum) gazı insanlar için zararlı bunu önlemek içinde hava yastıklarında KNO3 (potasyum nitrat) kullanılıyor.bu sayede Na gazı N2 ye yani nitrojene dönüştürülüyor.
 • Dogrucu Dogru 1.6.2009 15:54:35
  Varsin yuzum Tahris oluversin! Kafatasim on cam'a yada direksiyona carpip beynim yada yuzum parcalanicagina! Kim bulmussa airbag'i Allah ondan razi olsun.
 • Şinasi Akay 1.6.2009 15:48:47
  Yukarıdaki haberde hava yastıklarında bulunduğu söylenen "Sodyum asit"iaynı zamanda kanaatimce E sınıfı gıda katkı maddelerinden biri olmalı .
 • enzo middle 1.6.2009 15:48:41
  Günaydıııııınnn, havayastığı 1980'den beri var, haydi yaygınlaşması 2000'leri buldu diyelim. Nasıl çalışıyor sanıyordunuz, üfleyerek şişirmiyorsunuz herhalde, içinde mekanizmayı tetikleyen bir bomba var. Bir iki küçük yanık ve gaz kokusu, ölüp gitmekten iyidir... O da tabii emniyet kemeri takana!
Sayfa Başı
Haberlerkısmetse olur 8 aralıkkısmetse olur kim elendio hayat benimo hayat benim yeni bölümo hayat benim son bölüm fragmanıo hayat benim yeni bölüm fragmanıo hayat benim 113. bölüm fragmanı