Gündem Haberleri

  Hava sıcaklığı azalacak

  ANKA
  02.10.2007 - 13:07 | Son Güncelleme:

  Meteorolojiye göre, yarından itibaren hava sıcaklığı güney ve iç bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak. İşte 5 günlük hava tahmini.

  5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ İÇİN TIKLAYIN...

  Yurt genelinde hava sıcaklıklarında bugün önemli bir değişiklik beklenmezken, yarın güney ve iç bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak.

  Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bugün yurdun kuzey kesimleri ile Doğu Akdeniz’in doğusu parçalı bulutlu, Doğu Karadeniz ile Kars ve Ardahan çevreleri kısa süreli yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu geçecek.

  Yarın iç kesimlerde, Perşembe ve Cuma günleri kuzey ve iç bölgelerde kısa süreli ve yerel sağanak yağış geçişleri görülecek.

  Hava sıcaklığında bugün önemli bir değişiklik olmayacak. Yarından itibaren sıcaklıklar güney ve iç bölgelerde 2 ila 4 derece azalacak.

  EYLÜL'DE YAĞIŞLAR AZALDI

  Küresel ısınmasının etkilerinin sürdüğü Orta Anadolu'nun önemli kentlerinden Kayseri'de geride kalan Eylül ayında ortalama sıcaklığın 18.4 derece olarak ölçümlendiği, uzun yıllar ve geçtiğimiz yıllar incelenip irdelendiğinde hava sıcaklığının Eylül ayında 1.3 oranında arttığı, nem ve yağışın azaldığı belirlendi. Kayseri'de Eylül ayında geçen yıla göre yağışta metrekareye 28 kilogramlık azalmaya dikkat çekildi.

  Karasal iklimin hüküm sürdüğü Kayseri'de Eylül ayında yazdan kalma günler hüküm sürürken, Meteroloji Bölge Müdürlüğü, 2007 yılı Eylül ayının kentteki ortalama sıcaklığının 18.4 olarak belirlendiğini, ortalama sıcaklığının 2006 yılında 17.1, uzun yıllar ortalamasında ise 17.1 olduğuna vurgu yaptı. Bölge Müdürlüğü'nün meterolojik verilerine göre, Kayseri'de bu yıl hava sıcaklığının Eylül ayında ve uzun yıllar ortalamasına göre 1.3 derece arttığı görüldü. Geçen yılın Eylül ayında ortalama 31.2 kilogram yağış kaydelirken, bu yıl Eylül ayında ise, sadece 2.2 kilogram yağış düştüğü belirlendi.

  Kayseri ve çevresinde Eylül ayı uzun yıllar yağış ortalamasının 11 kilogram olduğunu belirten meteroloji uzmanları, Kayseri'de Eylül ayında yağışın geçen yıla göre 29, uzun yıllar ortalamasında ise 8.8 kilogram azaldığına dikkat çekildi. Kayseri ve çevresinde 2007 yılı Eylül ayı nisbi nem ortalaması yüzde 45 olarak belirlendi. 2006 yılında ise Eylül ayı rakamı ise yüzde 58, uzun yıllar ortalamasında ise yüzde 55 olmuştu. Metereloji Bölge Müdürlüğü uzmanları geçtiğimiz Eylül ayında geçen yıla oranla yüzde 13, uzun yıllar ortalamasına bakıldığında ise yüzde 10 ’luk nemde de azalma olduğunu belirledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı