Gündem Haberleri

  Hava Kuvvetleri: Türk astronot talebi yoğunluk nedeniyle sonuçsuz

  ANKA
  06.01.2011 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı, uzaya Türk astronot taleplerinin, ilgili ülke uzay programlarının yoğunluğu ve uygun olmama gibi gerekçelerle sonuçsuz kaldığını bildirdi.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı Wikileaks belgeleri arasında bulunan ve yabancı basına da konu olan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ABD Başkanı Obama’dan uzaya Türk astronot götürülmesi talebi ile sonrasındaki değerlendirmelere ilişkin bir açıklama yaptı.

  TÜRK ASTRONOT TALEBİ YOĞUNLUK NEDENİYLE SONUÇSUZ KALDI

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı internet sitesinde yer verdiği açıklamada, Komutanlığın 2000 yılından itibaren uzay faaliyetlerini yürütmek amacıyla teşkilat yapısında değişiklik yapmış ve Uzay Şube Müdürlüğü sorumluluğunda olmak üzere Türk Uzay Kurumunun kurulmasına ilişkin taslak kanun tasarısı hazırlanması çalışmalarını koordine ettiğini bildirdi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzaydan etkin bir şekilde faydalanmasına imkan sağlayacak uydu sistemlerinin geliştirilmesi ve bu amaçla tanımlanan projelerin yönetimi görevini yürürlükteki Göktürk-1 ve Göktürk-2 gibi projelerinin üstlenildiğini belirten HKK, ayrıca uzay bilimleri alanında eğitimli personel ihtiyacını karşılamak üzere muhtelif yüksek lisans ve doktora programları başlatıldığını hatırlattı. HKK bu programlar çerçevesinde önemli sayıda personel yetiştirildiğini ve halen yetiştirilmeye devam edildiğini belirtirken, “Hava Kuvvetleri Komutanlığınca yürütülen uzay faaliyetleri kapsamında uzaya astronot gönderilmesi konusunda da 2004 yılından itibaren çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Bu yeteneğe sahip ülkeler nezdinde yapılan girişimler neticesinde ilgili ülkelerin insanlı uzay uçuş programlarının yoğunluğu ve uygun olmadığı gerekçeleriyle olumlu sonuçlar elde edilememiştir” dedi.

  İLK TÜRK ASTRONOTU BİR PİLOT OLACAK

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bununla birlikte, Türkiye’de büyük bir hızla gelişmeye başlayan uzay çalışmalarına olan ilgiyi artırabilmek ve bu konuda toplumsal farkındalığı yaratmak amacıyla gelecek yıllarda bir astronot programına katılımın mümkün olması durumunda, bu konuda gerekli gayretin gösterilmesi ve astronot olarak yetiştirilmek üzere pilotlarımız arasından uygun nitelikteki bir personelin seçilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı