Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hava koşullarının da payı var

Ferrari teknik patronu Pat Fry, Fernando Alonso'nun 40 puan farkla şampiyona lideri durumunda olmasında, yağmurlu yarışların büyük katkısı olduğunu açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

turkiyef1.com'un haberine göre, sezon başından bu yana F2012'yi oldukça büyük bir hızla geliştiren Ferrari'de Fry, Alons'nun üç yarış galibiyetine rağmen arabanın kuru zemin performansının iyileştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Alonso Malezya ve Almanya'daki galibiyetlerini yağmurlu sıralama ve yarış koşullarının da yardımıyla alırken, Yalnızca Avrupa Grand Prix'i zaferi, yağmursuz bir hafta sonunda gelmişti.

Ağustos'ta verilen aranın öncesinde Macaristan'da sıcak bir yarış hafta sonunda beşincilik elde eden Alonso, arabanın yaklşık performansına denk bir sonuç aldığını belirtmişti.

"Malezya'da eğer yağmur olmasaydı, her şey farklı olurdu. Bana kalırsa yağmurun bize yardımcı olduğu gerçeğni saklayamayız."

"Kuru zeminde sıralama turlarının en hızlısı olduğumuzu düşünüyor muyum? Sanırım şu an için değil. Ancak Fernando'nun pole'ü aldığı son iki yarışta, (Silverstone ,Hockenheim) çok daha etkileyiciydik."

Fry ayrıca, Ferrari'nin kuru zeminde saniyenin onda birkaçı kadar hız kaybetmesine rağmen, yaklaşık 1.5s kadar gelişim sağladığını belirtti.

Açıklamasında sıkça Ferrari'nin bu gelişim ivmesini devam ettirmesi gerektiğini belirten Fry, yağmurlu havada elde ettikleri başarıların ise yalnızca şansa bağlanamayacağının da altını çizdi.

"Bunun üzerinde çalışmaya devam etmeye ihtiyacımız var. Biraz şansın da yardımıyla bulunduğumuz konumdan dolayı avantajlıyız. Fakat koşullar herkes için eşit. Herkes çıkıp elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda."

Fry açıklamasının sonunda "Evet hava şartları bize yardım etti. Ama soru, 'Neden diğerleri bunu avantaja çeviremedi?' olmalı." dedi.

Ferrari'nin Belçika GP'de yeni bir güncelleme paketini piste sürmesi bekleniyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler