Ege Haberleri

EGE

  Hava köprüsü ihracatı uçurdu

  Burcu TANER, (DHA)
  13.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bazı havayolu şirketlerinin navlun fiyatlarını düşürmesi Ege Bölgesi’ne yaradı. Uçakla nakliye sayesinde taze ürüne kavuşan Dubai ve ABD’ye ihracat rekor düzeyde arttı.

  HAVAYOLU şirketlerinden bazılarının navlun ücretini düşürmesi sonucu uçakla yapılan ihracat arttı. Dubai’ye geçen yılın ilk 10 ayı 38 bin 170 dolarlık ihracat yapılırken, bu yıl rakam 1 milyon 203 bin dolara fırladı. ABD’de ise aynı dönemde 1 milyon 209 bin dolardan 8 milyon 78 bin dolara yükseldi. İhracatçı pazarı çeşitlendirdiği için ayakta kaldı. Rekor artışta su ürünleri ve beyaz et başı çekti.
  Amerika’da başarı
  Ege Su Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, beyaz et ihracatçılarının Rusya dışında diğer hedef pazarları olan Ortadoğu ve Kuzey Amerika’da da başarı elde ettiklerini söyledi. Özellikle havayolu şirketlerinin yük taşıma ücretlerini (navlun) düşürmesiyle beraber uçakla ihracatın arttığını anlatan Kızıltan, bu sayede balık ve tavuk gibi kolay bozulabilen ürünlerin zamanında ve sağlıklı bir şekilde yerine ulaşabildiğine dikkat çekti.

  TIR’la ihracat

  Dubai’ye yapılan ihracatın tamamen havayolu ile gerçekleştiğini aktaran Kızıltan, “Tazeliğin korunması ve zaman kazancı bu yöntemi çok cazip hale getiriyor. Komşumuz Rusya’ya ise hâlâ TIR’la ihracat yapıyoruz” diye konuştu.

  KALICI OLMALI

  Birlik Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Yunanistan başta olmak üzere Akdeniz ülkelerinin beyaz et ihracatçısına nakliye desteği verdiğine dikkat çekerek, resmi olarak bir destek görmediklerini belirtti. Navlun fiyatlarının aşağı çekilmesiyle ihracat olanaklarının da arttığını vurgulayan Girit, havayolu firmalarının kendi işleyişlerine göre fiyat indirimi yaptığını ve bunun devlet desteğiyle kalıcı hale getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı