Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hava kirliliğine karşı kısa mesajlı mücadele

  A.A
  08 Ekim 2008 - 16:02Son Güncelleme : 08 Ekim 2008 - 10:06

  Hava kirliliğinin yoğun yaşandığı kentler arasında bulunan Uşak'ta konutların kalorifer ve soba kullanımı İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından kısa mesajla yönlendirilecek.

  Uşak İl Çevre ve Orman Müdürü Ramazan Toker, kentte özellikle kış aylarında yaşanan yoğun hava kirliliğinin, insan yaşamı ile ekoloji üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirtti.

  Hava kirliliğinin etkilerinin azaltılması amacıyla Uşak Valiliği Mahalli Çevre Kurulunca bir dizi önlem alındığını anlatan Toker, şöyle konuştu:
  “Mahalli Çevre Kurulu kararları gereği Uşak'ta dış ortam sıcaklığının gece ve gündüz 14 derecenin üzerinde olduğu günler kalorifer ve sobalar yakılamayacak. Kalorifer ve sobalar gün içinde 06.00'dan sonra, 15.00-16.00 ve akşam 20.00-22.00 saatleri dışında yanmayacak. Yakıt olarak Mahalli Çevre kurulu kararında önerilen yakıtlar kullanılacak. Soba ve kalorifer kazanları TSE standartlarında olacak. Isı kayıplarının önüne geçilecek. Bacalar periyodik olarak temizlenecek. Kalorifer ve kazanların filtreleri düzenli olarak değiştirilecek. Apartmanlar kullanmış oldukları yakıtın faturasını üç yıl saklamak zorunda. Faturasını ibraz edemeyen apartman hakkında kaçak kömür bulundurmaktan cezai işlem yapılacak.”

  “CEP TELEFONLARINA KISA MESAJ GÖNDERİLECEK”

  Toker, kurul kararlarının, kentteki tüm apartman yöneticilerine imza karşılığı ulaştırıldığını, yöneticilerin cep telefonlarının ise kayıt altına alındığını kaydetti.

  Kente kaçak yollardan sokulan, kükürt oranı yüksek kömürün önüne geçmek amacıyla yapılan denetimlerin aralıksız sürdüğünü, kalitesiz kömüre savaş açtıklarını söyleyen Toker, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Kentimizde belirli günlerde ve saatlerde basınçtan dolayı yoğun hava kirliliği yaşanıyor. Bu durumu günler önceden bilebiliyoruz. Bu durumlarda apartman yöneticilerinin cep telefonlarına kısa mesaj göndereceğiz ve kaloriferlerin yakılmamasını isteyeceğiz. O günlerde kaloriferleri yakan apartmanlara kat maliki başına 300 YTL ceza keseceğiz. Bu denetimleri sağlamak için iki ekip kurduk. Ekiplerimiz kış aylarında sürekli olarak yakım olaylarını denetleyecek.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı