ANKARA HABERLERİ

Hava kirliliği alarm veriyor

Hürriyet Haber
29 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ocak 2012 - 20:43

Ankara’daki hava kirliliğine dikkat çeken TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kirliliğin boyutları hakkında acil olarak bilgi vermesini istedi.

Hürriyet Haber

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, halk sağlığını ve çevreyi tehdit eden Ankara’nın hava kirliliğinin nedenleri ve alınması gereken önlemlerle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kirliliğin boyutları hakkında acil olarak bilgi vermesini istedi.
Vadi yapısı kirletiyor
Çevre Mühendisleri Odası 7. Dönem Ankara Şube Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, kontrolsüz sanayileşme, giderek sayısı artan ve özendirilen bireysel taşıt araç kullanımı, kalitesiz ve kaçak yakıt yakılması ve havaların giderek soğumasıyla ısıtma faaliyetlerinin de artması, atmosfere verilen kirletici konsantrasyonunun ve Ankara’nın hava kirliliğinin gözle görülür bir şekilde artmasına neden olduğu bildirildi. Ankara’nın vadi şeklinde olması nedeniyle inversiyon olarak adlandırılan geceleri soğuyan havanın yamaçlardan tabana doğru itilerek, kirletici emisyonların tabana birikmesine, gece boyunca soğuk hava tabakasının kalınlığının artarak şehrin üzerini kaplamasına yol açtığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
Tehdit altındayız
“Hava kalitesi gittikçe kötüleşmekte, şehrin üzerini kaplayan yoğun sis tabakası Ankaralıların nefes almakta zorluk çekmesine neden olmaktadır. Bu kirliliğin derecesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı hava kalitesi izleme istasyonlarından alınan veriler analiz edildiğinde görülebilmektedir. Son günlerde yapılan araştırmalarda baca kirliliğine duyarlı nüfus gruplarının toplam nüfusa oranı yüzde 52,5 olarak tespit edilmiştir. Bu nüfus dağılımının içinde çocuklar yüzde 20, 65 yaş üzeri yaşlılar ise yüzde 9,6’ lık bir paya sahiptir. Artan hava kirliliği hava kirliliğine duyarlı nüfus sayısını artırmakta, halk sağlığını ise ciddi tehdit etmektedir.
Önlem alınsın
Valilik ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda ‘Hava Kirliliği Şehir Eylem Planları’ hazırlanmalı ve titizlikle uygulanmalıdır. Söz konusu eylem planları kapsamında önemli kirlilik kaynakları belirlenerek gerekli önlemlerin alınması, kaçak kömür yakılmasının önüne geçilmesi, toplu taşıma araçlarının özendirilmesi, metro gibi daha temiz ulaşım ağının yaygınlaştırılması, kamuoyu bilgilendirme platformlarının oluşturulması, hava kirliliğinin yüksek olduğu günlerde kalp ve akciğer hastalarının, yaşlıların ve çocukların açık havada uzun süre kalmamaları konusunda uyarılmaları gibi konuların değerlendirilmesi gerekmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hava kirliliği alarm veriyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı