Gündem Haberleri

  Hava-İş Başkanı Ayçin: Taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz

  A.A.
  12.07.2007 - 15:16 | Son Güncelleme:

  THY'de grev kararı alan Hava-İş'in Genel Başkanı Atilay Ayçin, kuruma ve turizm sezonuna zarar verdikleri yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu belirterek, turizm sezonu olsa bile taleplerinden vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

  Grev kararını 20 Temmuz’da işverene tebliğ edeceklerini ifade eden Ayçin, grev kararının asılmasından sonra 60 günlük bir sürecin daha olduğunu kaydetti.

  Arabulucu raporunun dün kendilerine teslim edildiğini belirterek, raporun kendilerine tebliğ edilmesinden 6 gün sonra grev kararını bildireceklerini söyledi. Grev kararını 20 Temmuz’da işverene tebliğ edeceklerini ifade eden Ayçin, grev kararının asılmasından sonra 60 günlük bir sürecin daha olduğunu kaydetti. Bu süreç sonrasında herhangi bir gelişme olmaması durumunda greve gideceklerinin altını çizen Ayçin, kuruma ve turizm sektörüne zarar verdikleri eleştirilerini ise şöyle değerlendirdi:

  “Her iki yılda bir toplu iş sözleşmemiz oluyor ve bu yaz dönemimize geliyor. Toplu iş sözleşmesinin ilk görüşmeleri 16 Mart’ta başladı ve bize bu süreç içinde teklif getirilmedi. Uyuşmazlığa gittikten sonra ise ilk yıl yüzde 9, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam yapılmasına yönelik teklif getirildi. İdari konularda da bir şey yapmayacaklarını söylediler ama biz yine de 17 Temmuz saat 18.00’e kadar getirilecek tekliflere açığız.”

  THY ALDI BAŞINI GİDİYOR

  Ayçin, kendilerine yönelik yapılan eleştirilerin haksız olduğunu kaydederek, “Haksız iddiaları ortaya atacaklarına, sözleşme için zaman ayırsınlar” dedi. Yetkililerin şu ana kadar masaya oturmadıklarını, kendilerinin yerine arabulucu gönderdiklerini dile getiren Ayçin, “Adım adım şirket büyüyecek, turizm şirketi büyeyecek ama çalışanlar kazanamayacak. Sorun sadece para değil. İdari haklarımızda düzeltilmeli. Şirket aldı başını gidiyor. Arka bahçesini de biraz düzeltmeli. Turizm sezonunu düşünen işveren biraz da çalışanlarını düşünsün” diye konuştu.

  GREV ERTELEME KARARI SİYASİ OLUR

  Turizm sezonu olsa bile taleplerinden vazgeçmeyeceklerini kaydeden Ayçin, açık ve kararlı olduklarını dile getirdi. Ayçin, böyle devam ederse bu işin bitmeyeceğini ifade etti.

  Grev haklarının Bakanlar Kurulu’nda ertelenmesi durumunda havaalanını kafalarına yıkacaklarını söyleyen Ayçin, toplu iş sözleşme masasında da bunu dile getirdiğini belirtti. Ayçin, grev erteleme kararının da siyasi olacağını vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı