Hattat Holding'den Çinli ortağı ile 250 milyon dolarlık yatırım

Hürriyet Haber
26.09.2012 - 17:02 | Son Güncelleme:

Hattat Holding, Çinli elektrik santral üreticilerinden Harbin Electric ile Çerkezköy’de 250 milyon dolar yatırım yapacak.

Yapılan ortaklıkla, elektrik santrallerinin ihtiyacı olan kazan, jeneratör, türbin gibi ürünleri üretecek bir tesis kurulacak. İki şirket arasında dün düzenlenen imza törenine Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Harbin Electric Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Gong Jing Kung ve Harbin Electric Group International Company Yönetim Kurulu Başkanı Guo Yu katıldı.

Törende konuşan Mehmet Hattat, "Harbin ile yapacağımız bu tesiste elektrik santrallerinin malzemelerini ve ekipmanlarını üreteceğiz. Bu tesiste kömür, hidroelektrik, rüzgar doğalgaz ve nükleer elektrik üretim santrallerinin ihtiyacı olan kazan, türbin ve jeneratörler üretilecek" dedi.

"SANTRALLERİ YENİLEYECEĞİZ"

İki yıl içerisinde tamamlanması planlanan projede, 60 bin metrekare üzerine bir tesis kurulacak, elektrik santrallerinin yerlileştirilmesi ve santral parçalarının çok büyük bir çoğunluğunun yerli üretimle sağlanacak. Hattat Holding’e bağlı Hema Endüstri’nin Çerkezköy’deki tesislerinin yanında kurulması planlanan yeni tesiste yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Harbin ile birlikte devletin elindeki kömür santrallerinin özelleştirme ihalelerine de gireceklerini söyleyen Hattat, "Bu santraller artık eski santraller, özelleştirme ihalelerini kazanırsak, Harbin ile bu santralleri yenileyeceğiz ve verimliliklerini artıracağız" dedi. Hattat ilgi alanlarındaki kamu santrallerinin büyüklüğünün 6-7 bin MW civarında olduğunu ifade etti.

Amasra’daki taş kömürü havzalarında sıfırdan kurmayı planladıkları toplam 4 bin MW’lık kömür santrallerinin malzemelerini de kuracakları yeni tesiste üretmeyi planladıklarını belirten Mehmet Hattat, böylece önemli bir maliyet avantajı sağlayacaklarını söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı