Hatların kime ait olduğu ortaya çıkacak

A.A
14.09.2012 - 13:35 | Son Güncelleme:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonu hatlarında kayıtlı kişi ile kullanıcıların farklı olması nedeniyle ortaya çıkan sıkıntıları çözmek için harekete geçtiklerini belirterek, vatandaşların, çok yakın bir süreç içerisinde, üzerilerine kayıtlı kaç hat olduğunu, kullandığı hattın kime ait olduğunu internet üzerinden sorgulayabileceğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, açık hat olarak tabir  edilen, kişilerin kendi bilgileri dışında, kimliklerinin kullanılarak adlarına  cep telefonu abonelik sözleşmesi yapılan hatların, kötü niyetli kişiler  tarafından kullanılabildiğine dikkati çekti.  

Açık hat kullanıcılarının yaşadıkları mağduriyetleri gidermek için hayata geçirecekleri yeni uygulamayla abonelerin internet üzerinden adlarına kayıtlı  bulunan hatları sorgulayabileceklerini kaydeden Yıldırım, herkesin kendi adına  kaç tane abonelik açıldığını görebileceğini, bu hatlardan istemediği varsa kapattırabileceğini bildirdi.

Böylece, telefonun kullanıcısıyla  abonesinin mümkün olduğunca aynı kişi olmasının sağlanacağını ifade eden Yıldırım, “Hem  haberi bile olmadan abone yapılmış kişilerin mağduriyeti hem de istediği halde  asıl hat sahibini tanımadığı için telefonu kendi üzerine kaydettiremeyen  kullanıcıların mağduriyeti giderilmiş olacak” dedi.

Suç örgütlerince kullanılabiliyor

Vatandaşların haberi olmadan adlarına açılan hatların terör örgütü ve suç  örgütlerince de kullanılabildiğine işaret eden Yıldırım, bu durumun hem  vatandaşların mağduriyeti hem de emniyet açısından ciddi sonuçlar doğurduğunu  söyledi.

Bu konuda kendilerine ulaşan çeşitli şikayetler olduğunu anlatan  Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bu şikayetlerden bazıları, kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan  hatların kötü niyetli olarak kullanımından etkilenen, hattın sahibi olarak  görünen masum vatandaşlardan geldi. Şikayet sahiplerinin bir kısmı da herhangi  bir nedenle açık hat almış olan iyi niyetli kullanıcılardır. Bunlar, hatları  kendileri adına kaydettirmek istediklerinde, asıl aboneyi bulamadıkları için bunu  gerçekleştiremiyorlardı. Ayrıca bu kullanıcılar, bu hatlar üzerinde numara  taşıma, tarife değiştirme, kampanyalara katılma gibi işlemleri yaptıramadıkları  için mağdur olduklarından yakınıyorlardı. Başlatacağımız yeni uygulamayla  internet üzerinden herkes ismine kayıtlı hatları inceleyecek, istemediklerini  iptal ettirecek. Kendisinin kullandığı başkasına kayıtlı hatları da kolaylıkla  kendi adına kaydettirebilme imkanı getiriyoruz.

Vatandaşlar, uygulama başladıktan sonra mutlaka sisteme girip adlarına  kaç hat bulunduğunu kontrol etsinler. Mağduriyet yaşamamak için, haberleri  olmadan açılan hatları mutlaka kapattırsınlar.”

Bakan Yıldırım, cep telefonu operatörlerinin, 12 ay içerisinde, açık  hatların oluşturduğu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirler  alacağını da bildirdi

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı