Gündem Haberleri

  Hatice’yi öldüren sizsiniz

  Hürriyet Haber
  28.09.2014 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Küçükçekmece’deki lunaparkta bindiği oyuncaktan düşerek ölen genç Hatice’yle ilgili dava karara bağlandı. Makineyi üreten, işleten ve yönetene, ‘taksirle ölüme sebebiyet’ten 6’şar yıl hapis cezası verildi.

  ÜNİVERSİTE sınavı çıkışında, kuzenleriyle gittiği Küçükçekmece’deki lunaparkta ‘Discovery’ isimli oyun makinesinden düşerek can veren Hatice Ataman’ın (18) davası karara bağlandı. Ataman, 19 Haziran 2011’de Kavaklı Lunaparkı’nda havada taklalar atan oyun makinesi bindiğinde emniyet kemeri açılınca metrelerce yüksekten yere çakılarak ölmüştü. Lunaparkın sahibi, çalışanları ve oyuncağı üreten firma hakkındaki soruşturmayı yürüten Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, makineyi bilirkişi heyetine inceletti.

  OYUNCAK HATALI

  Bilirkişi raporunda, oyuncağın hatalı üretildiği ve böyle kullanılmaya devam ettiği ortaya çıktı. Başsavcılık, lunapark sahibi Ferhat Kavaklı, müdürü Metin Akvit ve makinist Mustafa Küçükbatal ile makineyi üreten firmanın sahibi Nuri Yenen hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Küçükçekmece 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, kazadan 39 ay sonra, geçtiğimiz hafta karara bağlandı. Mahkeme lunapark sahibi, müdür ve makinist ile makineyi üreten firmanın sahibini taksirle ölüme neden olmanın en üst cezası olan 6’şar yıl hapisle cezalandırdı. Cezalar iyi hal indirimiyle 5’er yıla indi. Yargıtay kararı onarsa sanıklar cezaevine girecek.

  HATİCE Ataman’ın ailesi Küçükçekmece Belediye Başkanı ve personeli hakkında da denetleme yetkisini kullanmadıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Ancak İçişleri Bakanlığı belediye personeli hakkında soruşturma yapılmasına izin vermedi. Böylece dosya belediye çalışanları açısından kapanmış oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı